100 Kilometrelik Bariyer İle Deniz Kirliliği Yarı Yarıya Azaltılacak

 

Bilim adamları, Pasifik Okyanusu’nda çöp toplamak için 100 kilometre uzunluğunda yüzen bariyeri test ediyor. Bu projenin amacı 10 yıl içinde okyanusta ki çöp miktarını yarı yarıya azaltmak. Basit ve etkili bir şekilde okyanusları temizlemeyi amaçlayan bu projenin 100 metrelik bir prototipi Kuzey Denizi’nde denenmekte. Balıklar ve deniz canlıları tarafından yutulan küçük plastik ve metallerin onları zehirlediği ve toplu ölümlere neden olduğu yapılan birçok araştırmanın sonuçları arasında ve bunu önlemek adına V şeklinde bir bariyer oluşturulması planlanmakta.

 

The Ocean Cleanup
The Ocean Cleanup

 

 

Bilgisayar simülasyonu yapılan ve başarılı modellemeleri gerçekleştirilen bu bariyer zorlu okyanus koşullarına dayanıklı olarak tasarlandı. V şeklinde olan bariyer ile denizlere atılan çöpler yüzey akımı sayesinde bu bariyerin ortasında toplanacak ve bu çöplerin daha ileriye giderek yaban hayatı tehdit etmesinin önüne geçilmiş olacak. Petrol sızıntılarını da temizleyebileceği aktarılmakta.

Fakat bazı deniz ekolojistlerine göre, 2 metre derinlikli bu bariyerin bazı ekosistemlere zarar verebilceği ihtimalide bulunmakta. Su üzerinde yüzen çöp miktarı su altındaki çöp miktarına oranla oldukça az miktarda olduğundan bu yöntem ile tüm çöpleri temizleyemeyiz ve bu yüzden insanların denizlere çöp atmasını engellemeliyiz.

 

Kaynak: www.scientificamerican.com/article/a-huge-floating-screen-will-sift-plastic-out-of-the-ocean
Çeviren : Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →