2016 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu

Nobel Komitesi, bu yıl 116.sı verilen Nobel Fizik Ödülü sahiplerini açıkladı. Bu yılki Nobel Fizik Ödülü topolojik evre değişimlerin ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine yaptıkları katkılar nedeniyle İngiliz David Thouless, F. Duncan Haldane ve J. Michael Kosterlitz’e verildi.Bilim adamlarına ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü 10 Aralık’ta verilecek. Ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek. Komite, 8 milyon İsveç kronluk para ödülünün yarısının Thouless’e, diğer yarısının ise Haldane ve Kosterlitz arasında paylaştırılacağını duyurdu.

Komite tarafından yapılan açıklamada “Bu yılın ödül sahipleri, maddenin farklı durumlara girebildiği, bilinmeyen bir dünyanın kapılarını açtılar. Bilim adamları, süper iletkenler, süper sıvılar ve incecik manyetik katmanlar gibi maddenin alışılmadık evre ya da durumlarını araştırmak için ileri matematiksel yöntemler kullandı. Öncü çalışmaları sayesinde maddenin yeni ve şimdiye kadar hiç bilinmeyen evreleri araştırma konusu oldu.” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Gereksiz 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →