Ampere

Andre Marie Ampere

 

20 Ocak 1775 Lyon, Fransa   / 10 Haziran 1836 Marsilya, Fransa

 

André-Marie_Ampère_signature

 

       Matematikçi, filozof, fizikçi , kimyacı, elektrik ile manyetizma arasındaki ilişkiyi ilk bulan bilim insanlarındandır. Yaptığı çalışmalar ve bilimde sağladığı ilerlemeler ona elektrik akımı birimine adının verilmesini sağladı.

Andre-Marie Ampere, French physicist

 

     18 yaşındayken Fransız ihtilali esnasında babasının giyotinle idamı onu derinden sarsmıştı. Ünlü kimyacı ve fizikçi Antoine Lavoisier ( simyanın kimyaya dönüşmesini sağlayan ve oksijen dahil 10 element keşfeden bilim adamı ) ile tanışması onun hayatının dönüm noktası oldu. 1801 de fizik ve kimya profesörü oldu.

 

     1819 yılından sonra yoğun bir şekilde üzerinde durduğu elektrik ve manyetizma arasındaki etkileri araştırmaktaydı. 1819 yılında Hans Oersted volta pili ile deney yaparken devrenin açılıp kapanmasına bağlı olarak sapan pusula iğnesini tespit etmiştir. Daha sonra mıknatısın yanındaki bir telden akım geçirildiğinde telin hareket ettiğini gözlemlemiştir ve böylece elektrik ile manyetizma arasındaki  ilişki kesinleşmiştir.

 

     Bu deneyin sonuçları 1820 yılında yayınlanmıştır bunu duyan Ampere sadece bir hafta sonra akademiye elektromanyetizma ile alakalı açıklayıcı bir makale sundu ve üzerinden akım geçen iki telin aralarındaki uzaklık ve üzerlerinden geçen elektrik akımıyla doğru orantılı bir biçimde birbirlerini etkileyeceklerini kanıtladı.

Ampere-def-en

 

    Ampere, elektrik akımını ölçen cihazlar üzerinde de çalışmıştır. Johann Schweigger tarafından icat edilen ilk galvanometreyi geliştirmiştir. Bu ölçüm cihazları adını Luigi Galvani’den alır. Galvani, kurbağa bacağına değdirdiği farklı metaller sonrasında kurbağa bacağının hareket etmesini gözlemlemiştir bu deneylerin sonucu olarak hayvan vücudunda elektrik bulunduğunu düşünmüştür.

 

     1826’da bulduğu ampere yasası kapalı bir eğri üzerinden integrali alınmış manyetik alanla o eğri üzerindeki elektrik akımı arasındaki etkileşimi açıklar. James Clerk Maxwell 1861 yılında bu yasayı tekrar kanıtlayarak Maxwell denklemlerini oluşturmuştur.

 

1800 yılında ilk pili bulan ve elektriksel potansiyel fark olan Volt’a ismini veren bilim insanı hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız

 

Ampere Yasaları

 

İntegral form

aaaa

aa1

Diferansiyel form

aa2aaa3

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →

One Comment on “Ampere”

Comments are closed.