Android 4.3 Sürümü Türkiye’de

     Android işletim sistemi akıllı telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte dünya çapında geniş bir pazara sahip konumda. Temmuz 2005’te Google tarafından satın alınmasının da etkisi büyük. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve diğer işletim sistemleriyle (IOS ve Windows Phone) aralarında bulunan pazar rekabetinin devamlılığını sağlama konuları; Android’in hiç durmadan yenilenmesini ve gelişmesini sağlamakta.

     Linux kernel tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android ilk olarak HTC’nin Dream modelinde kullanılmıştır. Android 1.0 olarak isimlendirilen bu sürüm kamera desteği, WI-FI, bluetooth, galeri, uyarılar ve bir web tarayıcısı gibi temel özelliklere sahiptir.

      Android’in son sürümü olan 4.4 (Kit Kat) ise görsel ara yüzünde yapılan değişiklikler ve RAM optimizasyonu sayesinde 512 Mb ve üstü RAM’a sahip cihazlarda çalışabilmektedir. Günümüzde sadece Google’ın Nexus 7 adlı telefonunda bulunan Kit Kat’ın ilerleyen süreçte diğer firmalar tarafından da kullanılması bekleniyor.

      Ülkemizde yeni kullanıma sunulan Android 4.3 (Jelly Bean)’de bir önceki sürüm olan 4.2.2(Jelly Bean Plus)’a ek olarak oyunlar için Open GL ES 3.0 desteği, akıllı bluetooth, otomatik olarak açılıp kapanabilen akıllı WI-FI ve kilit ekranından çalan müzik listesine ulaşma imkanı da sunuyor.

     Ayrıca klavye için yapılan algoritma geliştirmeleri, otomatik tamamlamayı daha hızlı ve basit hale getirmiş. En önemlisi de varsayılan olarak başlat seçeneği, cihazın açılışında tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi hangi uygulamanın çalıştırılacağını ayarlayabilme imkânı sunuyor.

     Tüm bu özellikler Android 4.3’ün 4.1 sürümünden 150 Mb daha fazla RAM’a ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Bu bir dezavantaj gibi görünse de 4.3 cihazın performansında gözle görülür bir artışa olanak sunuyor.

     Android 4.3’ün tüm güncellemelerinin tamamlanması sonucunda 4.4 güncellemesinin desteklenen cihazlara Nisan ayında gelmesi bekleniyor.

      Dünyada bir milyardan fazla kullanıcısı bulunan Android günlük hayatımızın bir parçası. İnternete bağlanıp gündemi takip edenleri dünyanın haberiyle buluşturan, canı sıkılıp oyun oynamak isteyenlere sayısız oyunlar sunan ve en önemlisi kişiselleştirilebilen mükemmel bir işletim sistemi. Google Play Store’da cabası.

Android 4.3 ekran görüntüleri ( Samsung Note 2 üzerinde ) 

  2014-03-08-17-10-37  2014-03-08-17-12-08

  2014-03-08-17-08-05  2014-03-08-17-07-12

 

     Küçük bir bilgi olarak Android sürümleri şimdiye kadar alfabetik bir sıraya göre yayınlanmıştır. Kit Kat’tan sonraki sürümün isminin ‘L’ harfi ile başlayacağına adımız gibi eminiz.

 

Hazırlayanlar: Mustafa Sevinçli ve İsmail Kıyıcı

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →