Android Akıllı Telefon Programsız Hızlandırma

 

    İnternette Android telefonları hızlandırma yöntemlerini anlatan birçok yazı bulunmakta fakat nerdeyse hepsi bu işlemi çeşitli uygulamalar yükleyerek yapmakta. Fakat biz bu yazımızda program kullanmadan hızlandırma işlemi yapacağız. Bu yöntemleri Samsung, LG, Sony, Htc ve General Mobile gibi markaların akıllı telefonlarında kullanabilirsiniz.

 

    Ne kadar yeni ve ne kadar pahalı olursa olsunlar teknolojik cihazlar alındığı ilk günden itibaren gittikçe yavaşlamaya başlarlar. Bunun sebebi yazılımsal veya donanımsal sınırları olabilir. En ufak yavaşlamada bile bir çözüm yolu aramakta hemen herkesin bildiği şu ön bellek yani ram tamizleme programlarını kurmaktayız. Elbet bu tarz uygulamalar gerçekten fayda etmekte ama bazı uygulamalar ekstra pil tüketimi haricinde etkileri olmamakta.

 

 

5 Dakikada Hiç Bir Uygulama Kurmadan Telefonunuzu Kalıcı Olarak Hızlandırın

 

 

1. Pano Temizleme

 

   Kopyaladığınız tüm yazılar , linkler hatta aldığınız ekran görüntüleri bile akıllı telefonunuzun pano denilen kısmında günlerce belkide haftalarca burada kalır. Bu durum hem veri güvenliğinizi tehlikeye sokar hem de telefonunuzun yavaşlamasına neden olur. Temizlemek için telefonunuzun mesaj bölümünü açıp aşağıda işaretlenen yere tıklayın ve sonrasında panoya tıklayıp temizle seçeneğine tıklayın.

 

kalvyede pano

 

pano temizleme

 

 

2. Uygulamaları Kapatın

 

    Akıllı telefonlar genelde üreticilerinin içine yerleştirdiği gerekli gereksiz birçok uygulama ile gelir. Bu gereksiz yada kendinizin yükleyip kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakarak telefonunuzun RAM ve işlemcisini rahatlatmak adına aşağıda gösterilen işlemi yapabilirsiniz. Tüm uygulamaları kapatmanızı tavsiye etmiyorum sadece önemli bir işlevi olmayan uygulamaları kapatmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

 

uygulama devre dışı bırakma

 

örnek uygulamalar

 

 

 

3. Animasyonları Kapatın

 

    Pek bilinmeyen bu özelliğe telefonunuzda geliştirici seçenekleri açıksa ulaşabilirsiniz. Eğer bu menü kapalı durumdaysa telefonunuzun menüsünden cihaz hakkındaya tıklayıp yapım numarasına birkaç kez tıklayarak bu seçeneği aktif edebilirsiniz. Daha sonra geliştirici seçeneklerine tıklayarak aşağıda görmüş olduğunuz 3 seçeneğide kapalı hale getirin ve telefonunuzda ki inanılmaz değişimi görün ☺ Eğer önce ki halinin daha iyi olduğunu düşünürseniz ( bunu düşüneceğinizi hiç sanmıyorum ) bu işlemleri aynı yolu izleyerek geri alabilirsiniz.

 

geliştirici seçenekleri

animasyon

 

 

Ekstra : Ön Bellek Temizleme

    Tek tek tüm uygulamaların ön bellekte bıraktığı verileri temizlemek yerine sadece birkaç dokunuşla bu işi halletmek büyük bir rahatlık sağlamakta. Bilgisayarlarımda ve telefonlarımda uzun zamandır kullandığım CCleaner ve Advanced Mobile (System) Care programları ön bellek temizleme için ideal uygulamalardır. Bu uygulamaları Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer program kullanmak istemiyorsanız telefonunuzun ayarlar kısmına girerek Kayıt yeri‘nde bulunan Önbelleklenen veriler seçeneğinden tüm önbelleği tek seferde silebilirsiniz. Bu işlemi günde en az bir kez uygulayınız.

 

  İyi uçuşlar ☺

 

Tüm bu işlemlerden sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

 

Kablosuz wifi internetiniz çok yavaşsa para harcamadan 5 dakikada hızlandırma yöntemlerini öğrenmek için tıklayınız

Bu işlemler telefonunuzun hızında bir etki yapmadıysa bize bildirin sorununuzu çözelim.

Eğer telefonunuz hızlandıysa facebooktan bizi takip ederek benzer faydalı paylaşımları ilk siz görün.

Facebook Messenger Kullanmadan Mesajlaşma

Android Uygulama İzinlerini Rootsuz Kaldırma

Wifi Sinyali Güçlendirme

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →