Android Uygulama İzinlerini Rootsuz Kaldırma

 

Akıllı telefonlarımıza indirdiğimiz uygulamalar bazen hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da ne işe yaradığını bilmediğimiz uygulama izinleri hepimizin aklını karıştırmakta. İndirmeden önce masum mu yoksa casus mu diye düşündüğümüz uygulamalar bulunmakta. Sadece sosyal paylaşım siteleri olmalarına rağmen  Facebook , Twitter , Instagram gibi büyük şirketlerin uygulamalarında çok fazla izin istenmesi hep bir şüphe uyandırmıştır.

 

big brother is watching you

 

İzleniyor olma endişesi büyük takıntılar oluşturmakta sırf bu nedenlerden dolayı  kişisel bilgilerinin çalınma ve izlenme tehdidine karşı akıllı telefon kullanmayan veya uygulama yüklemeyen kişi sayısı oldukça fazla. Diğer tarafta da bir şey olmaz diyerek rahat bir biçimde akıllı telefon kullanmaktan çekinmeyen kişilerde bulunmakta. 2014 yılının Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleşen Apple iCloud sızıntısı hala unutulmuş değil.

Sadece telefonunuzun led flaşını kullanan basit bir fener uygulamasının bile fotoğraf çekmek için izin istiyor olması elbet kafa karıştırıcı ama işin aslı düşündüğünüz gibi değil. Bildiğiniz gibi telefonlardaki flaş, kamera ile birlikte kullanılmakta. Bu fener uygulamaları da kamera izni isteyerek siz bu uygulamayı çalıştırdığınızda adeta kamera çalışıyor gibi feneri yakmakta. Elbette telefonda hazır kurulu gelmiş uygulamalar mevcut yada kamera izni istemeyen fener uygulamaları mevcut fakat bu uygulamalar da flaşın parlaklığı çok az çünkü telefon üreticileri bu flaşın ve telefonun zarar görmemesi açısından bunu yazılımsal olarak kısıtlamış durumdalar.

 

Uygulamaların neden izin isteme gereksinimi olduğunu sizlere anlatmaya çalıştık. Şimdi de bu izin verdiğimiz uygulamaların izinlerini nasıl kaldıracağımızı anlatacağız. Bu işleme başlamadan önce sizleri uyarmak zorundayım eğer tüm izinleri hatta bazen sadece bir izini kaldırmış olsanız bile uygulama çalışmayabilir elbet bu pek korkulacak bir şey değil nihayetinde uygulamayı ücretsiz olarak edinmiş iseniz Google Play Store’dan tekrar indirebilirsiniz. Genel olarak bilinen root işlemi size telefonda tıpkı windows bir bilgisayarda administrator hesabına benzer yetki sağlar. Telefonunuzun saat başına işlem sayısı yani cpu frekansınızdan tutunda birçok gelişmiş ayarları yapabilmenizi sağlar. İzinleri kaldırmak içinde root yetkisinin olması gerektiği sanılmakta oysa bazı uygulamalar sayesinde buna gerek kalmamakta.

 

Bahsedeceğimiz 2 uygulama bulunmakta biri çoğumuzun bildiği F-Secure firmasının geliştirmiş olduğu Google Play Store ‘da bulunan Uygulama İzinleri adlı uygulama. Bu uygulama ile hangi uygulamanın hangi izinleri istediğini görebilirsiniz ama bu izinleri kaldırma yetkisi vermemekte.

 

uygulama izinleri

 

Diğer önereceğimiz uygulama APK Permission. Bu uygulamanın ücretsiz versiyonunda 10 adet uygulamanın izinlerini kaldırabilirsiniz. Ücretli versiyonunda ise böyle bir limit bulunmamakta. Başlangıç düzeyinde bir kullanıcı iseniz sadece şüphelendiğiniz yada uygulamanın amacı dışında veri toplamasına izin vermemek adına bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer ileri seviye kullanıcı iseniz elbette uygulamanın limiti kaldırılmış .apk versiyonları da bulunmakta 😉

  uygulama izinleri 4  uygulama izinleri 2

 

Tüm izinleri hatta sadece bir izini bile kaldırmış olsanız uygulamanın çalışmayabileceğini unutmayın !!! Sadece veri kaybı yaşamaktan korkmadığınız uygulamalarda kullanınız. Facebook uygulamasında izinler kaldırıldığında uygulamanın çalışmadığı görülmüştür. Diğer uygulamalar içinde benzeri sonuçlar oluşabilir. Çeşitli fotoğraf ve oyun uygulamalarında çok fazla soruna rastlanmamıştır fakat bu tarz uygulamalarda kaydedilen verinizin silineceğini unutmayın.

 

uygulama izinleri 6

uygulama izinleri 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüklediğimiz bazı uygulamalar telefon açılışından itibaren çalışmaya başlar bu hem telefonunuzu yavaşlatır hem de gereksiz yere pil tüketimine neden olur. Bunun önüne geçmek için bu uygulamaların başlangıçta çalıştırma iznini kaldırabilirsiniz.Tüm bu işlemlerden sonra telefonunuzu yeniden başlatın. 

 

Telefonunuzu ek uygulama kurmadan kalıcı olarak hızlandırmak istiyorsanız bu yazımızı okuyun 

Android Akıllı Telefon Programsız Hızlandırma

Facebook Messenger Kullanmadan Mesajlaşma

 

Android Uygulamalarında Reklam Kaldırma

Wifi Sinyali Güçlendirme

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →