Asakai (Asaichi) Nedir?

Asakai, bir üretim tesisinde tüm bölüm temsilcilerinin üretim sahasında, Japonların deyimiyle Genba‘da gerçekleşen toplantıdır. Asakai’nin, klasik kapalı kapılar ardında yapılan toplantılardan en büyük farklarından biri gerçekleştiği ortamdır. Beyaz yaka ve mavi yaka temsilcileri bir araya gelerek yapılan Asakai toplantısı kısa ve verimli olmalıdır gerçekleştiği saat aralığı sabah 9:00-9:20’dir. Asakai toplantısında konuşulan konular iş güvenliği, kalite, verimlilik ve yalın üretimdir. Asakai toplantısına katılmadan önce bu konulara hazırlıklı olarak katılım sağlanmalıdır.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesi TOSB (Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) bulunan yoldışı araçlara ekipman üreten İleri Group firmasında yönetimden alınan izin ile çekilen fotoğrafta fabrikada üretim alanı içinde gerçekleşen Asakai toplantısı yer almaktadır.

Örnek bir Asakai Toplantısı

Asaichi isim kökeni, Japonya’da alışveriş için sokakta kurulan pazarlardan gelmektedir.İngilizce’de ise Asaichi terimi Morning Market olarak geçmektedir.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Normal 
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →