Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

      Bilgisayarı hızlandırmak için birçok farklı yöntem ve program bulunmakta. Bu yazıda sizden herhangi bir program yüklemenizi istemiyor ve farklı site linklerini tıklayıp bilgisayarınızı hızlandırmayı vaat etmiyoruz. Sadece birkaç küçük komutla bilgisayarınızı hızlandırmanızı sağlamayı amaçlıyoruz.

 

1. Disk Temizleme

Disk temizleme Windows bilgisayarlarda hali hazırda bulunan bir işlemdir. Bu  işlemde bilgisayardaki eski dosyalar, arşivlenmiş veriler ve eski sistem geri yükleme noktalarına ait veriler temizlenir. Bazen sadece birkaç megabayt kazanım elde ederken bu işlemin daha önce hiç yapılmadığı bilgisayarlarda adeta yeni bir hard disk bağlanmış gibi 10 GB’ dan fazla kazanımlar sağlayabilir. Başlat kısmındaki arama çubuğuna ‘disk temizleme‘ yazmanız yeterli ve karşınıza çıkan bu işlemi açtıktan sonra takip etmeniz gereken adımlar aşağıda.

disk temizleme

disk temizleme 2

 

temizleme

 

 

2. Uyku Modunu Kapatma

Siyah zeminde çalışan birkaç kod gözünüzü korkutmasın. Bu işlem bilgisayarınızın uyku modunu kullanmıyorsanız uygulayabileceğiniz bir yöntem. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacak ve harddiskinizde 5 GB aşan bir alan kazanmanızı sağlayacaktır. Yapmanız gerekli adımlar aşağıda sıralı halde bulunmakta fakat yinede ben yapamam diyorsanız Microsoft’un fix it 50466 işlemini kullanabilirsiniz. Bu işlemi geri almak için hibernate off yerine hibernate on komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.

cmd

 

hibernate

 

 

3. pagefile.sys Dosyasını özelleştirin

Bu işlem bilgisayarınızın hard diskinizi adeta bir ram gibi kullanmasının sonucu hardiskinizin sistem bölümünde oluşturduğu yüksek boyutlu dosyanın farklı bir konuma taşınmasıdır. Fakat bu genellikle işletim sisteminin kurulu olduğu C ‘de çok fazla yer kaplar ve disk bölünmüşlüğünü arttırarak daha hızlı erişmeniz gereken verilere daha geç ulaşmanıza neden olur. Bu özelliği tamamen kapatmakta performans açısından olumsuz etkilere neden olacaktır bu yüzden bu sistem dosyalarını C yerine başka bir hard disk bölümüne örneğin D’ ye aktaracağız. Genellikle mevcut ram miktarınıza eş değer veya birkaç kat fazla dosya boyutuna sahiptir. Bu işlem sayesinde hard diskinizin C bölümünde 8 GB ram e sahip bir bilgisayar için 10 Gb civarı bir yer açacağı anlamına gelir. İşlemin ayrıntılı anlatımı aşağıda görülmekte.

gelişmişpagefil

 

 4. Başlangıçta Çalışan Programlar

Bazı bilgisayarlar açılışta gerekli olmayan birçok programıda başlatarak bilgisayarın açılış süresini uzatmakta ve masaüstü geldiğinde bile birçok iletişim kutusu oluşturarak vakit ve enerji kaybına neden olmaktadır. Bunun sebebi programlar yüklenirken özel yükleme modu yerine üreticinin belirlediği önerilen yükleme modunu kullanmaktır. Bu programların windows başlangıcında açılmamaları için aşağıdaki adımları takip edin. Sistem yapılandırması ayarlarında önyükleme kısmındaki zaman aşımını 5 sn yapabilirsiniz. Gelişmiş seçeneklerden işlemci sayınıza göre bir seçenek belirleyin. Hizmetler ve başlatma kısımlarındaki istemediğiniz programları kaldırabilirsiniz. Daha fazla ayrıntıyı görmek ve yönetmek için ‘ Autoruns for Windows‘  indirebilirsiniz.

 

Adsız

 

5. Disk Birleştirme

Bu işlemi en sona sakladık çünkü yukarıdaki işlemler hard diskinizde oldukça fazla miktarda dosyaların temizlenmesi ve yer değiştirmesine neden olacak. Bu işlemde hard diskin en son halinde saklanan bölünmüş dosyaları birleştirip ve kullanım sıklığına göre optimize ederek dosyalara daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak ve elbette gerek oyunlar çeşitli programlar hatta bilgisayarınızın açılışı ve kapanışı hızlanacaktır. İşlem hard disk boyutunuza ve bölünme yüzdesine bağlı olarak uzun sürebilir. Bu işlem esnasında bilgisayarda başka bir işlem yapmayın. Yukarıdaki işlemler gibi bu işlemde bilgisayarınızı hızlandırmakla kalmayıp hard diskinizde oldukça fazla miktarda yeni yer açacaktır.

defrag

 

Her bir işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız ve işlemler esnasında başka bir program çalıştırmayın. Kullandığınız internet tarayıcısının ön belleğini temizlemenizi öneririz. Ayrıca Widows Update kullanarak bilgisayarınızın güncellemelerini yapmak hız ve güvenlik açısından önemli. Bu tip veri kaybına neden olabilecek işlemlerden önce yedek almanızı tavsiye ederiz.

İyi uçuşlar ☺

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →