Bystander Etkisi

 

     Bystander etkisi , kalabalık bir ortamda yardım isteyen kişinin görmezden gelinmesine denir. İlk olarak 1968 yılında John Darley  ve  Bibb Latané  tarafından bulunmuştur. 1964 yılında New York’ta 38 kişinin bulunduğu bir sokakta sapık tarafından defalarca bıçaklanarak hayatını yitiren Catherine Susan Genovese  adlı 28 yaşındaki kadın bu etkinin bilinen ilk kurbanıdır.

 

     Bunun sebebi ortamda fazla insanın bulunmasıdır çünkü bütün insanlar mutlaka birinin yardım edeceğini düşünür. Birey başına düşen sorumluluk azaldığı için kimse önemsemez ve tepki göstermez. Bu etkiye  Seyirci Apatisi ‘ de denir. Bu olumsuz etki yüzünden her gün birçok insan sokak ortasında uğradığı saldırıda veya geçirdiği ani bir rahatsızlık yüzünden herkesin gözü önünde yaşamını yitirmektedir. Bu etkinin onlarca deneyi yapılmıştır ve ne yazık ki sonuç hepsinde hüsran.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →