Çin’de Ucuza PCB Prototipi Yaptırmak

Üniversite öğrencileri,amatörler, hobiciler ve işine profesyonel yaklaşan kişiler için PCB prototipini ülkemizde uygun fiyata yaptırmak şu anki imkanlarla uygun görünmemektedir. Önceden de yazı olarak paylaştığımız tuz ruhu perhidrol karışımıylada prototip yapımı pratik çözüm olarak karşımıza çıkmamaktadır. Bu sebeblerden dolayı uygun fiyata PCB prototipi yaptırmak amaçlı Çin menşei firma olan JLCPCB ve PCBWAY firması tercih edilebilir. PCB çizimi gerçekleştirmek amaçlı KiCAD,Proteus gibi ücretsiz PCB dizayn programları tercih edilebileceği gibi, lisanlı Programlar olan Altium Designer ile Eagle kullanılabilir.

PCB Dizayn Programları

 

Şematiği oluşturulan devrenin çizimi gerçekleştirildikten sonra üretim dosyası olan Gerber dosyası ve NcDrill dosyaları bir dosyada toplanarak.Bahsettiğim JLCPCB veya PCBWAY sitesinde üyelik alınarak siteye yüklenir. JLCPCB sitesinde dosyaların yüklenmesinden sonra önizleme opsiyonuyla pcb ‘de son kontroller yapılır.PCBWAY sitesinde ise dosyalar yüklendikten sonra firmanın sorumları dosyayı inceleyip dönüş yapıp üretime sürecine girmektedir.Dosyaları yükleme yapmadan önce dilerseniz ücretsiz Gerber viewer programlarıyla da PCB’yi inceleyip hataları görebilirsiniz. İki firma da sürecin farklı olduğu nokta burasıdır. Ayrıca fiyat olarak PCBWAY prototipi 5 dolar’a yaparken,JLCPCB 2 dolar’a prototipi gerçekleştirmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi husus bu belirilen prototip fiyatlarını aşmamak için PCB boyutlarının 100×100 mm aşmaması gerekmektedir yoksa PCB fiyatında artış gerçekleşmektedir.

PCB’nin siparişinin verildikten sonraki hangi proses de olduğunu site üzerinde görülmektedir. PCB yapılırken her proses saat ve tarih verilerek incelenebilmektedir.

 

JLCPCB Üretim Prosesi

Eğer PCB’ de, SMD komponentler bulunuyorsa ayrıca Stencil ( Elek) siparişini verilmesi malzemelerin dizilmesinde kolaylık sağlar. Stencil ince bir paslanmaz çelik levhadır. PCB’nin üzerine yerleştirilir. Tabiki de stencil’ın pcb üzerinde rahatlıkla konumlandırılması için PCB’nin üzerinde fudicial’lar bulunmalıdır. Fudicial hem Stencil’ın konumlandırılmasında hem de PCB üzerinde komponentlerin dizgi sırasında kolaylıkla dizilmesi iğçin gerekmektedir. Fudicial,PCB üzerinde silk screen ve lehim maskesi (solder mask)’e sahip olmayan dairesel bakır noktalardır.

PCB dizgi sırasında Fiducial Mark referans noktası olarak kullanılmaktadır. Nerede ve kaç adet olacağı hakkında kesin kural yoktur. Ama uygulamada tavsiye edilen pcb’nin iki zıt köşesinde ve küçük bacak aralığına sahip BGA, QFN ve QFP kılıfların kenarında kullanılmasıdır.Fiducial mark’ın boyutu dizgi makinesine bağlıdır üretici firmayla temasa geçilmelidir.Ama 1 mm çıplak bakır mevcut ise 2 mm çapta  lehim maskesi (solder maske) sahip olmayan alan olmalıdır.

STM32F4 geliştirme kartında bulunan Fudicial.

Çin’den gelen PCB Prototiplere Malzemelerin Dizilmesi

 

PCBWAY veya JLCPCB ‘den alınan PCB’lerin elimize ulaştıktan sonra yapılması gereken işlemler bu bölüm altında bahsedilecektir. PCB üzerine yerleştirdiğimiz eleğin üzerine krem lehim dökeriz sonra bunu herhangi düz bir cisimle yedirdikten sonra dikkatlice PCB üzerinden eleği kaldırırız.

PCB üzerine yerleştirilmiş Stencil (Elek)

Through hole malzemeler PCB üzerine dizilmeden önce SMD komponentler cımbız ile dikkatlice dizildikten sonra sıcak hava tabancası ile komponentler lehimlenir.

Sıcak hava tabancası ile SMD komponentler PCB üzerine lehimlenirken.

Through hole ve SMD malzemelerin PCB kart üzerine dikktalice dizilip lehimlenmesinden sonra oluşan prototip. PCB kartın SMT ve THT malzemelerinin lehimlerinin tamamlamasından sonra , izopropil alkol ile temizliği yapılabilir.İzopropil alkol ile lehim ve lehim pastasının bıraktığı lekeler pcb üzerindeki komponentlere zarar vermeden temizlenir.

Tamamlanmış PCB kart
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →