Double Bubble D-8 Prototipi

Double Bubble Prototipi
Double Bubble D-8 Prototipi

                MIT( Massachusetts Institute of Technology)’den bir ekip tarafından tasarlanan Double Bubble D-8 geleceğin uçağı konsepti, iddia edilene göre, uçuşlarda harcanan yakıt tüketimini büyük oranda düşürerek çevreye verdiği zararı en aza indirgeyecek ve daha ekonomik yolculuklar yapmamızı sağlayacak.

                Genişletilmiş gövde yapısı ve arkaya yerleştirilmiş turbo fan motorlara sahip olan prototip, yapılan bu modifikasyonlar sayesinde Boeing’in 737 modeline göre %70 yakıt tasarrufu sağlamakta. Double Bubble geçtiğimiz bahar NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’nde yapılan ilk rüzgâr tüneli testlerini başarıyla geçtikomhedos.com

                5.2 metre genişliğindeki gövde Boeing 737’ninkinden 1.5 metre daha enli. Bu ekstra genişlik uçağa hava tarafından uygulanan kaldırmayı artırarak yakıt tüketimine olumlu fayda sağlıyor. Artan iç hacim ise yükleme ve boşaltma durumlarının daha hızlı ve kolay gerçekleştirilmesine imkân veriyor.

                Ayrıca prototipin kaldırılan burnu sayesinde kaldırma merkezi öne taşınarak gereken aşağı kuyruk kuvvetini azaltıyor, bu modifikasyon kuyruğun daha küçük ve hafif olmasını sağlıyor.

                Azaltılan seyir hızı daha uzun kanat açıklığına izin veriyor. Bu geliştirmenin sonucunda havanın uçağa uyguladığı sürtünme kuvveti azaltılmış olarak alınan verim maksimum düzeye çıkıyor.

                Alışılmış jumbo jet tasarımlarının aksine motorlar uçağın kanatlarında değil arkasında yer alarak, havanın motorlara daha yavaş hızla çarpmasını ve aynı itkiyi elde etmek için harcanan gücün daha da azalmasına olanak veriyor. Motor fanları da küçültülerek uçağın daha sessiz uçması planlanmış. Yeni motor yerleşimi sayesinde de pilotların korkulu rüyası olan, motora kuş kaçma olasılığı da büyük ölçüde azaltılmış.

Double Bubble D-8, Boeing 737 karşılaştırılması
Double Bubble D-8, Boeing 737 karşılaştırılması

                 Double Bubble geleceğin uçağı konsepti sıra dışı mükemmellikte bir tasarıma sahip ve prototipin geliştirilme çabaları büyük bir hızla sürmekte. Gelişim sürecinin en büyük dezavantajı ise yüksek tasarım ve mühendislik maliyetleri.  NASA bu 180 koltuk kapasiteli uçağı 2035’ten önce gökte görmek istiyor.Kimi otoritelere göre ise bu çalışmanın hayata hiçbir zaman geçmeyeceği, prototip aşamasından daha öteye gidemeyeceği söylentileri dolaşmakta. Her ne olursa olsun bu prototip gelecekte üretilecek uçak modellerine esin kaynağı olabilecek teknik ve tasarımsal özelliklere sahip olan çağının ötesinde bir prototip.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →

2 Comments on “Double Bubble D-8 Prototipi”

  1. Hocam Elinize saglik gercekten.makaleniz akici ve okudugunuz zaman sikilmadan bastan sona okuyabiliyorsunuz.hani insanin aklinda bir soru olurda ha iste tam buydu aradigim der aynen buda oyle birsey.favoriler listeme ekledim.gunluk olarak bakayim neler varmis dedigim siteler arasinda yerini aldi.eline koluna saglik.

Comments are closed.