Dünyadaki ilginç kuleler

Bu yazımda sizlere gerek tarihiyle iz bırakmış gerekse yapı itibariyle ilginç kulelerden bahsedeceğim.

Varşova Radyo Kulesi

Polonya’nın başkenti Varşova’nın yakından Gąbin-Konstantynów’da bulunan Varşova radyo direği 645 metre günümüzde KVLY-TV direğinden daha yüksekdi. Dünyanın en yüksek radyo kulesi kabul edilirdi ama 8 Ağustos 1991’de yıkılmıştır.

Varşova Radyo Kulesi

Wardenclyffe Kulesi

Tesla, Colorado Springs Laboratuvarında 1899 yılında yaklaşık 50 km uzaklıktaki toplam 10 kW’lık 200 tane akkor ampulü kablosuz enerji transferi yöntemiyle yakmayı başarmıştır. Bu projesini daha kapsamlı hale getirip Dünya’nın istenilen bölgesine elektrik veya veri iletimini sağlayabilmek için 1901 ile 1905 yılları arasında Long Island’da Wardenclyffe Kulesini inşa ettirdi. Bu verici istasyonu; piramit şeklinde, sekizgen ve 57 metre yüksekliğinde, 22m çapında idi, tepesinde 3m çaplı hava çekirdekli transformatör vardı ve üzerinden metrelerce uzunlukta şimşeklerin çıktığı 1m çaplı bir bakır küre bulunmaktaydı. Yapımında 55 ton çelik kullanılmıştı. 2000 insan yapımında çalıştı. Günümüzün parasıyla 4 Milyon $ değerindeydi. Ne yazık ki Tesla’nın maddi sorunları nedeniyle laboratuvarı satılmış bu yapılan kule de 1917 yılında yıkılmıştır.

tesla kulesi

Nowy Tomyśl Rüzgar Türbini
Nowy Tomyśl Rüzgar Türbini dünyanın en yüksek rüzgar türbinidir. Polonya’nın, Paproć ilçesinde bulunmaktadır. 210 metre yüksekliği ile en uzun rüzgar türbini kulesidir. 2012 yılında kurulmuştur.

Nowy Tomyśl Rüzgar Türbini
Ekibastuz GRES-2 Enerji Santrali Soğutma Kulesi

Ekibastuz GRES-2 Enerji santrali, Kazakistan’ın Ekibastuz kentinde bulunmaktadır. 1987 yılında kurulmuştur.419.7 metre yüksekliğinde soğutma kulesi bulunmaktadır. Enerji dağıtımı için 1,150 kV’lık enerji hattı kullanılıyor. Bu değer dünyanın enerji dağıtımı için kullanılan en yüksek voltaj değeridir.

Ekibastuz GRES-2 enerji santrali

KVLY-TV kulesi

629 metre uzunluğundaki, Fargo şehri yakınlarında bulunan Blanchard, Kuzey Dakota’daki KVLY-TV kulesi. Mevcut en uzun radyo kulesidir.

KVLY-TV kulesi

Galata Kulesi

1632 yılında lodoslu havada Galata Kulesi’nden kuş kanatı modelindeki ekipmanla kendini boşluğa bırakan Hezarfen Ahmed Çelebi uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3358 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar’a indi. Türk havacılık tarihine bu uçuşu ile iz bırakmıştır.

Evliya Çelebi’nin Seyehatname’sinde bu uçuş hakkında bilgiler geçmektedir. Bu derece bilgili ve zeki birinin tehlikeli olacağını düşünen IV. Murat, Hezarfen Ahmed Çelebi’yi Cezayir’e süregüne göndermiştir. Galata Kulesi bu tarihi ana tanıklık etmiştir.

galata kulesi

Jiangsu Güç Dağıtım Kulesi

Çin’in doğusunda bulunan Jiangsu İlinde tamamlanan 500 kV güç dağıtım projesinde kullanılan kuleler dünyanın en yüksek güç dağıtım kulesi unvanına sahiptir. Proje $50.7m tamamlanmıştır. Kulenin yüksekliği 346.5 metredir. İki kule arasındaki elektrik hattı Jiangyin Yangtze nehrini üzerinden geçmektedir. Bu iki kule arasındaki uzaklık 2303 metredir. 135 ayrı iş programıyla 17 ayda tamamlanmıştır.

Jiangsu güç dağıtım kulesi

Gliwice Radyo İstasyonu

Polonya’nın Silesiya bölgesindeki Gliwice kentinde bulunan bu tahta kule dünya’nın en büyük tahtadan yapılmış kulesi kabul edilir. Yüksekliği 118 metre. Bu kule radyo istasyonu olarak kullanılmış. Nazi Almanya’sındaki askerler buraya Polonya askeri kılığında gelerek provakasyon yapmıştılar. Radyo yayını yaparak,Polonya olarak Almanya’ya savaş açtıklarını ilan ettiklerini yayınlarlar. Bu 2.Dünya savaşının başlama sebebidir.

Gliwice Radyo İstasyonu

Stockholm Telefon Kulesi

İsveç’in Stockholm kentinde 102 yıl önce yapılmış olan bu telefon kulesine 5000 telefon hattı bağlıydı. İsveç telefon trafiğinin en önemli noktası kabul edilirdi. 1887-1913 yıllarında hizmete açıktı. 1953 yılında çıkan yangın sonucu yıkılmıştır.

stockholm telefon kulesi

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →