Dünyanın İlk Kuantum Telekomünikasyon Uydusu Fırlatıldı

Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March taşıyıcı roketiyle fırlatılan dünyanın ilk kuantum telekomünikasyon uydusu Micius yörüngeye oturdu. Çinli ve Avusturyalı bilim insanlarının ortak çalışması ile geliştirilen uydu Çin’in 2030’da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının parçası olacak.

 

Micius

Mantık felsefesi alanında en eski üç sistemin kurucularından biri olan Micius isimli Çinli filozofun adını taşıyan uydu, dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda, en az iki yıl görev yapacak. Micius uydusu, her 90 dakikada bir yörüngede dönüş gerçekleştirecek

Çin Bilim Akademisi’nden Profesör Bai Chunli, “Bu deney, geniş alanda kuantumun yeterliliğini test edecek ve Albert Einstein’ın 100 yıl önceki kuantum teorisinin karmaşıklığına da cevap bulacak. Bundan dolayı deney ve teori açısından da büyük önem arz ediyor” dedi.

Viyana Teknoloji Üniversitesi Atom ve Atomaltı Fizik Enstitüsü Başkanı Jorg Schmiedmayer, “Kuantum uydusunun fırlatılmasında emeği geçen herkesi bu harika başarıdan ötürü tebrik ediyorum. Bu aynı zamanda bize yeni teknolojiler geliştirmek için de yardımcı olacaktır. Bildiğiniz gibi toplumumuz artık tamamen yeni gelişmelere dayanıyor ve toplumlar için her yeni gelişime ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Çin Bilim Akademisi, uydu sayesinde ilk kuantum ışınlanmanın keşfedilmesini bekliyor. Kuantum uydu çalışmalarına 2011 yılında başlayan Çin, bu projeyle siber güvenliği artırmayı hedefliyor. Zira gizli iletişimi sağlayacak uydudan yapılacak mesajlaşmalar hacklenemeyecek.

 


Kaynak: www.euronews.com/2016/08/16/china-launches-first-quantum-satellite-heralding-the-advent-of-hack-free
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →