Elektrik Mühendisliği

Mühendislik disiplini, yıllarca matematik ve fizik derslerinde bu ne işimize yarayacak Hocam ? dediğimiz soruların cevap bulduğu ve uygulamada yaşama kavuştuğu sancılı sürecin ta kendisidir. Bu uzun ve sancılı süreçte fikirlerini soyut dünyadan gerçek dünyaya doğurabilen kişiye de mühendis denir.

 

çip1

 

Eğitim hayatımız başladığından beri hangi mesleği seçmemiz konusunda hocalarımızdan ve çevremizden yeteri kadar soruya maruz kaldık. Çoğumuz doktor mühendis vs. olduk o cevaplarda. Esas olanın meslek değil  de karakter seçimi olması konusunda ihtar aldık demeyi çok isterdim. Ama alamadık malesef , eğitim anlayışımız buna pek imkan sağlamadı. Bu yüzden nasıl bir yaşam anlayışından çok nasıl zengin olurum düşüncesi içerisinde büyüdük. Bu kısa eleştirimden sonra asıl meseleye gelmek istiyorum yazılacak çok şey olmasına rağmen.

 

Thomas Edison

Mühendislik okumak isteyen arkadaşlarım, biliyorum  mühendis olunca ne kadar maaş alacağım, iş imkanları neler?  sorusunun cevabını arıyorsunuz işte tam da bunun için yazıyorum merakınızı gidereceğim.. Bundan önce biraz da kendi mesleğimden, Elektrik Mühendisliği’ nden bahsetmek istiyorum. Elektrik Mühendisliği, elektrik ve elektronikle ilgili mühendislik dallarının en genel halidir. Hayatı kolaylaştıran teknolojik çalışmaların, üretimlerin ve tasarımların yapıldığı mühendislik çeşididir. Tahmin edildiği üzere bu alanda uzman kişiye Elektrik Mühendisi denir. Elektrik Mühendisleri matematik , fizik temel ana dersleri başta olmak üzere birçok ders görürler. Bunun yanında diferansiyel denklemler, işaret işleme, kontrol teorisi, üretim, iletim, dağıtım, sayısal sistemler ve elektromanyetik gibi mesleki derslerle teorik eğitimlerini tamamlarlar. Çalışma alanı çok geniş eğlenceli bir meslektir.  Elektrik santralleri, elektronik tasarım, bakım ve onarım, kontrol sistemleri tasarımı ve üretimi, iletişim sistemleri alanlarında ulusal ve uluslararası iş olanakları mevcuttur.

 

Nikola Tesla

 

Ülkemizde mühendislerin, temel hak ve görev yükümlülüklerini belirleyen koruyan ve bunun denetimini sağlayan meslek kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluş yani TMMOB ( Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) , her sene gerekli incelemeler ve araştırmalar sonunda mühendis maaşlarını belirler. Özel sektörde ise maaşları belirleyen faktörler, mühendisin teknik ve kişisel donanımı olmaktadır. Kendi öz disiplinini sağlamış mühendis, maddi bir kırbaçtan öte kendi alanında en iyi olmaya çalışmalı, toplumcu mühendis anlayışını da ölçü seçmelidir.  Bu anlayış ile hareket eden birey mühendis kimliği ile değil; yerleşmiş değerleriyle ön planda olacaktır. Mühendisliğe ideolojik yaklaşan bunu yaşamının her alanında uygulayan birey, dürüstlüğü ve kararlılığıyla çözüm yaratan bir lider olacaktır. Bu açıdan hayatımızda nihai amaç mühendis olmak değil; mühendis olduktan sonra bunu en yoğun değerlerle yüceltmek, beraberinde kendi kendini var etmek olmalıdır.

 

Elektrik1

 

Uzun lafın kısası bulunduğumuz konum ve pozisyonun hatta mesleğin çok da önemli olmadığını ifade etmek istiyorum. Ne olursa olsun en iyisi olsunun yanında bir de erdemli ve toplumcu olsun düşüncesi içerisinde olmalıyız. Hayatlarımızı, hayallerimizi ve ufkumuzu  maaşlarımız değil değerlerimiz belirlemelidir.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Musa YILDIRIM

About Musa YILDIRIM

1993 yılında Adana’da doğdu. 2011 yılında Sivas Fen Lisesi’nden mezun oldu. Pamukkale Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisiği’nden mezun oldu. İlgi alanları otomasyon ve mikrodenetleyicilerdir. Arzunun varolduğu yerde çözümün de var olacağına inanmaktadır.

View all posts by Musa YILDIRIM →