Elektrikli Otobüsleri 10 Dakikada Şarj Edebilen Bir Sistem Geliştirildi

Elektrikli araç üreticisi Proterra, elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmak için hızlı şarj sistemi geliştirdi. Elektrikli otobüsler için geliştirdikleri bu şarj sistemi sayesinde insanların elektrikli araç kullanımına daha yatkın hale geleceğini öngörüyorlar.

 

Proterra
Proterra

Bu şarj sistemi otonom kontrollü robotlar kullanmakta ve bataryaları 10 dakika gibi kısa bir sürede şarj etmekte. Şarj işlemi 250 ile 1000 V gerilim arasında 1400 Amperlik bir akımla yapılıyor. Bu sistem, CHAdeMO şarj standardından 8 kez, Tesla’nın süper şarj ünitesinden ise 3-4 kat daha hızlı şarj ediyor. Bu şarj istasyonunu otobüs terminallerinde veya şimdi olduğu gibi benzin istasyonlarına yerleştirilerek otobüsler şarj edilebilir.

 

Proterra, 2 şarj seçeneği sayesinde kullanıcılara esneklik sunmakta. Hızlı şarj olarak adlandırdıkları teknoloji ile 10 dakika şarj ile yaklaşık 100 km yol alabilmekte. Diğer bir şarj seçeneği ise 75 dakikalık tek şarj ile 400 km yol almayı garanti ediyor.  Proterra Catalyst otobüsleri 2.72 kWh/km oranı ile piyasada herhangi bir elektrikli otobüsün mevcut enerji depolama başına en uzun yol alma oranından çok daha iyi bir orana sahip. Ayrıca 6 yıl batarya garantisi sunmakta ve batarya ömrü ise 12 yıl. Bu otobüsler şarj takviyesi ile 24 saatte 1100 km yol alabiliyor.

 

 

 

Proterra’nın CEO’su Ryan Popple, dizel otobüslerin ortalama 100 galon ( yaklaşık 400 litre ) yakıt aldıklarını ve bunu doldurmanın çok fazla zaman aldığını oysa ki bu yöntemle otobüslerin hızlıca şarj edilebileceğini belirtti.

 

Proterra, 2004 yılında kurulmuş bir şirket ve Silikon Vadisi de dahil olmak üzere pek çok yerde ofisi ve üretim tesisi bulunmakta. Dünya Ekonomik Forumu tarafından 24 en iyi teknoloji öncüsü şirket olarak ödüllendirildi. Ayrıca Amerika’nın en hızlı büyüyen 500 şirketinden biri. Otobüslerin yola çıktığı günden bu zamana kadar 5 bin ton karbondioksit salınımını önledi ve 2 bin ton yakıttan da tasarruf etmeyi sağladı.

 


Kaynak: www.proterra.com

Çeviren: Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →