En iyi iletken nedir? İletkenlere, Altın kaplama neden yapılıyor?

Elektriksel olarak iletken olan metaryeller, korozyonla birlikte iletkenlikleri azalmaktadır. Korozyon olayından korunmak içinse kaplama yapılmaktadır. Altın (Au)  ise yüksek korozyon direnci sayesinde aktif kullanılan asil metaryeldir. Elektriksel iletkenlik olarak bakır (Cu) ,altından daha iyidir.Aşağıdaki grafiğe göre en iyi iletken gümüştür ama neden bakır günümüzde tercih ediliyor bunun sebebi gümüşün bakıra göre daha maliyetli olmasıdır.

Ama bakır ve alaşımları korozyona daha yatkındır. Korozyon olayından korunmak için yapılan kaplamada kullanılan metaryeller iki gruba ayrılmaktadır.

Bunlar asil metaryeller ve pasif metaryallerdir. Asil metaryeller;altın,gümüş ve paladyum. Pasif metaryaller ise kalay ve nikel gibi malzemelerdir.

Pasif metaryel olan aliminyum ve alaşımlarının kaplamaları kalın olmaktadır  ve bu yüzden elektriksel direnci yüksek olmaktadır. Kaplama metaryallerinden altın en yüksek standart elektrot potansiyeline sahiptir. Bu değer 1.38 Volttur. Bu yüzden altın yüksek korozyon direnci ile birlikte kaplama metaryali olarak kullanılmaktaktadır.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →