EVS | AGH Nedir? Polonya-Wroclaw’da EVS

Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse “ EVS, Erasmus+ programı gibi aylık yüksek miktarda  hibe alınmadan yurtdışında gönüllük hizmetinde bulunma programıdır  “ denilebilir,Kısaca EVS ,Erasmus gibi bir  eğitim programı değil tamamen bir gönüllülük programıdır. Bu yazıda uzun uzun, açık açık size Evs programını anlatırken aynı zamanda aralarda kendi projeme ait fotoğraflar paylaşacağım.

 EVS NEDİR ?

EVS yani “ European Voluntary Service “ , Erasmus + kapsamında 18-30 yaş aralığındaki gençlerin, dil becerilerine bakılmaksızın (!), Avrupa ve partner ülkelerde 1 yıla kadar gönüllü faaliyetlerde görev alarak, dil gelişimlerine katkı sağladıkları , farklı kültürleri öğrendikleri,hiç tanımadığı insanlarla aynı evi, aynı odayı paylaşarak ön yargıları bir kenara bırakıp beraber yaşamayı öğrendiği , belki de hayatlarının en güzel , en eğlenceli zamanlarını geçirecekleri ve de en önemlisi ise bunların hepsine hiçbir şekilde para vermeden ulaşabilecekleri bir gönüllülük programıdır.

AGH Nedir ?

AGH,  Avrupa Gönüllü Hizmeti , EVS’ nin türkçe’de kısaltılmış halidir yani EVS=AGH dir.

İSTEDİĞİMİZ ÜLKEYE GİDEBİLİYOR MUYUZ ?

EVS programıyla Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere Türkiye, Norveç, İzlanda, Liechtenstein ve ek olarak partner ülkeler olarak geçen Ermenistan, Azerbaycan, Belarus , Gürcistan ,Moldova , Ukrayna, Rusya , Bosna Hersek, Makedonya ,Sırbistan , Karadağ ülkerinde bulunabiliyorsunuz. En başta herkesin kafasında oluşan şey şu şekilde oluyor “ OOO Avrupa ülkeleri diyor, ben gideyim İspanyada yapayım hatta Barcelona olsa fena olmaz hee, ya da gideyim Paris’te yapayım , her gün Starbucks’ tan aldığım kahvemle Eyfel kulesinin karşısında story atarım yeaa !!

Tabiki de neden olmasın değil mi ? EVS  yapmış biri olarak hatta proje başvuru + ön kabul + Skype görüşmesi sonucunda kesin kabul alması toplamda 3 hafta gibi kısa bir süre süren bir arkadaşınız olarak size tavsiyem eğer ülke odaklı başvuru yaparsanız bu sürecin uzun süreceği ve ülke odaklı yaptığınız için zaman geçtikçe çalıştığınız projenin sizi mutlu etmeyeceğini, sizin projeye bir şey katamayacağınızı aynı zamanda projenin size bir şey katmayacağını üzülerek söylemek isterim.

EVS PROGRAMINA BAŞVURU SÜRECİ NASILDIR?

EVS programına başvurmak için sağlamanız gereken tek şart,  sadece 18-30 yaş aralığında olmanızdır.

 • “ Ben, İngilizce bilmiyorum yine de başvuru yapabilir miyim “ ?

Evet, yapabilirsiniz. Birazdan projeleri nerelerden bulabileceğinizi anlatırken vereceğim linklerden , projelerin açıklamasına bakarsanız zaten adaylarda aradıkları özellikler “ takım çalışmalarına uyumlu olmanız, açık görüşlü olmanız, gelişime açık olmanız” gibi şeylerdir. Ama bazı projeler ,gittiğiniz ülkenin dilini temel düzeyde bilmenizi yada iyi seviye İngilizce bilmenizi isteyebilir. Zaten bunu projelerde de belirtiyorlar “ Only Spanish vb ya da Advanced English” gibi ibareler oluyor ama korkmayın kendinize göre proje bulmanız mümkün, bir sürü proje bulunmakta.

Şimdi projeleri nereden buluyoruz bakalım. Diyelim bu konuya geçtik , sizde proje buldunuz , açıklamasını okudunuz , her şey çok güzel giderken en altta bir başlık var “ How to apply “ diye, içeriğinde de “ send motivation letter and cv to blablablabla@gmail.com”  “ Haydaaa, bunlar nedir ya ? Bende böyle şeyler yok ki ?

Telaş yok, öncelikle bu linke tıklıyorsun https://europass.cedefop.europa.eu/editors/tr/cv/compose , buradan cv ni İngilizce bir şekilde hazırlıyorsun, kullanımı çok basit, başlıklar hazır, sadece doldurman gerekecek. Dil başlıklarını doldururken şöyle İngilizce biliyorum,böyle İngilizce biliyorum diye yazma ,ne biliyorsan onu açıkça, dürüstçe belirt, ön kabul aldıktan sonra Skype görüşmesine (projeden projeye değişiyor ama yüzde 99 yapıyorlar) gireceğini unutma.

Gelelim “motivation letter” olayına. Motivasyon mektubunuda ingilizce yazmamız gerekecektir. Yazının devamında kendime ait Motivation letterı sizle paylaşacağım, çok profesyonel değil ama size fikir vermesi açısından iyi olacaktır. Bunu hazırlarken bahsetmemiz gereken konular

 • Kısaca kendimizden bahsetmemiz
 • Yaptığımız gönüllülük faaliyetleri
 • Neden bu projeyi seçtiğimiz ?
 • Neden bu ülkeyi seçtiğimiz ?
 • Bu projeye neler katabileceğimiz ?( Yani neden sizi seçsinler bunu onlara anlatmamız lazım )
 • Projenin size neler katabileceği ?
 • Projeden sonraki planlarınız .

Motivasyon mektubuma ve cv’me ulaşmak için tıklayınız. Ben motivasyon mektubuma 15-20 adet fotoğraf eklemiştim.

Bunları da hazırladıktan sonra , sıra proje bulmaya geliyor
Projeler resmi olarak https://europa.eu/youth/volunteering/project_en burada paylaşılmaktadır. Üstteki arama yönergelerinden istediğiniz ülkeye, projeye göre arama yapabilirsiniz. Çıkan projeleri okuyarak ,eğer size uygun ise başvurumuzu yapıyoruz. Bazı projelerin altında “ part of EuropeanSolidarityCorps “ yazar “ readmore “ seçeneğine tıkladığınızda sizi EuropeanSolidarityCorps’un sitesine yönlendirecektir , projenin açıklamasına ulaşmak için sizden üye olmanızı istiyor , ve ne yazıkki burada da dolduracağınız bazı başlıklar olucaktır. Üye olduktan sonra size referans numarası verecektir , bu numarayı başvuru yaptığınız kuruluş sizden istiyor . Altlarında “ part of EuropeanSolidarityCorps” yazmayanlarda ise direk “ readmore” tıklayarak içeriğini okuyabilirsiniz ve en altta sizin motivasyon mektubu ve cv nizi gönderebileceğiniz mail adresini göreceksiniz.EuropeanSolidarityCorps hakkında çok fazla bir bilgim yok yeni olduğu için ama yanlış bilmiyorsam bu program sayesinde mesleki olarakta bir nevi staj gibi olması lazım, yurtdışında bulunabiliyoruz. İleriki yazılarımız bu konuyla ilgili olabilir, takipte kalın !.

Benim kullandığım ve projemi bulduğum bir diğer yer ise facebooktaki“ EvsVacancy” grubu. Linki de hemen buraya bırakayım. https://www.facebook.com/groups/EVS.vacancy/

Diğer bir önemli nokta ise “Gönderici Kuruluş” bulmaktır.

EVS Gönderici Kuruluş Nedir?

Sizin adınıza karşı taraf yani projesine başvurduğunuz organizasyon ile kabul aldıktan sonra  sizin adınıza evrak işlerini halleden, yazışmaları yapan , projede bir sorun ile karşılaştığınızda sizin arkanızda olacak kuruluştur.

Türkiye’de bulunan akredite olmuş kurumları bulmak için link aşağıdaki gibidir.

https://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en  buradan “organisationcountry “ kısmına tıklayıp “ Turkey “ seçtikten sonra akredite olan kuruluşları görebiliriz. Hemen alt tarafında bulunan “ Advancedsearch “ seçeneğine tıklayarak kendi yaşadığınız şehir i yazarak şehrimizdekileri kuruluşları görebilirsiniz.

Buraya kadar herşeyi çok açık şekilde yazdığımı düşünüyorum. Eğer sorunuz olursa alt taraftan her zaman sorabilirsiniz.

PROJE NELERİ KARŞILIYOR ?

Bu başlık altında yazılanlar genel olmayıp, projeden projeye değişiklik gösterilebilecek bilgilerdir. LÜTFEN KABUL ALDIKTAN SONRA İLERİDE BİR SORUN YAŞAMAMAK İÇİN SİZE GÖNDERİLEN ANLAŞMAYI DİKKATLİCE OKUMANIZI ÖNERİYORUM. Size gönderilen bu anlaşmada ulaşımınız için ayrılan bütçe , vizeniz için ayrılan bütçe, gideceğiniz ülkede size neler verileceği, nerede kalacağınız  vb konularda bilgiler yer almaktadır. Tereddüt ettiğiniz veya daha fazla bilgi sahibi olmak istediğiniz konuları çekinmeden karşı kuruma sorun.

Ben kendi projemden ,nelerimin karşılandığından, gittiğim ülkede bana ne gibi olanaklar sağlandığından örnekler vereceğim.

Öncelikle genel olarak proje bütçesinden sizin ulaşım ücretiniz ve vize ücretiniz karşılanıyor. Size gönderilen anlaşmada bunların ne kadar olduğu yazıyor. Benim projem  Polonya’nın Wroclaw şehrindeydi. Benim anlaşmada yazan , karşılanacak olan yol ücretim , (burada dikkat, yazan ücret çift yön içindir , lütfen tek yön sanmayın ) 290 € ydu. Direk uçuşlar pahalı olduğu için ve cebimden ekstra para çıkmasını istemediğim için ben Berlin’e uçup , oradan kara yolu ile Wroclaw şehrine geçtim. Türk lirası olarak bu ulaşım için 500 tl harcadım. Projeden projeye değişiklik göstermekle birlikte önce siz alıyorsunuz biletinizi , ödüyorsunuz daha sonra faturaları karşı kuruluşunuza verdikten size geri ödeme yapıyorlar. Benim paramı 2.ayın sonunda yatırmışlardı. Bazı projelerde ise sizin adınıza bileti aldıklarını duydum. Gelelim vize ücreti konusuna. Vize ücretiniz de anlaşmada yazan bütçe kapsamında karşılanıyor. Polonya için bana karşı kurumumdan konsolosluğa “ vize ücreti alınmaması “ adı altında belge gelmesine rağmen, başvuru yapacağım zaman Polonya konsolosluğu dışarıdan özel bir vize ofisi ile çalıştığı için ödediğim ücretler 71 $ konsolosluk için,  20€ vize ofisi aldı , pasaportumunda kendi yaşadığım şehre gelmesi içinde 10 € kargo ücreti ödedim. Artı olarak vize başvuru merkezi için Antalya’ ya gittim. Antalya’ya gidip geldiğim otobüs bileti dahil tüm ödediğim ücretlerin, bana kurumum 2.ayımın sonunda geri ödemesini yaptı.

Bunları da hallettiğimize göre gelelim şimdi diğer konulara.

-Nerede kalacağız, bunlar bize orada para verecekler mi ? , vereceklerse ne kadar ?,biz ne yiyip ne içeceğiz ? , kimle kalacağız ? , fatura ve kira ödeyecek miyiz ?

Ben projeye başvururken , konaklama kısmında öğrenci yurdunda, gönüllülere ait bir evde , yada herhangi bir evde kiralanmış bir odada kalabileceğim yazıyordu. Gitmeme yakın bana gönderilen bilgi paketinde müstakil bir evde kalacağım yazıyordu. (Evi görünce sandım ki tüm ev bizim, diğer gönüllülerle birlikte kalıcaz, avrupaya gidiyorsun, heveslisin,  evde partiler veririz diye düşünüyorum tabi ). Gittiğimde evin yarısının öğrencilere ayrılmış olduğu , her katta mutfak ve banyo olduğunu gördüm. Kendime ait bir odam vardı ve 1 ay boyunda burada yaşadım 2 gönüllü arkadaşım ve Polonya’lı öğrenci arkadaşlar ile. Daha sonra kuruma bu durumumuzu belirterek (mutfakta yeterli araç gereç olmaması, öğrencilerin burayı pis kullanması vb problemler) bize başka bir ev ayarlamalarını rica ettik. 1 ay yaşadıktan sonra biz 7 gönüllüyü,merkeze yakın bir yerde aynı daireye yerleştirdiler.

EVS’ de illa bir evde kalacaksınız diye bir şart yok ama çevremde tüm giden arkadaşlarım, eğitimde tanıştığım arkadaşlarımın hepsi evde kalıyorlardı, öğrenci yurdunda değil.

Ev konusunda en önemli detay ise , evinizi genellikle çalıştığınız yere yürüme mesafesi uzaklıkta tutmalarıdır. Benim bağlı olduğum kurum 20 civarı anaokulu ile çalıştığı için ,kurumdaki tüm gönüllülerin aylık ulaşım kartları vardı.

Gelelim para konusuna. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte size her ay Euro bazında bir cep harçlığı veriliyor. Polonya için biz 90 € alıyorduk, bu da yaklaşık 380 zloty civarında bir paraydı. Zloty olarak hesabınıza yatıyor para, Euro olarak değil. Bir de yemek parası olayı var, bu ücretin anlaşmanızda ne kadar olduğu belirtiliyor. Benim projem anaokulu ile ilgiliydi, ben 3 öğün anaokulunda yiyordum ,kurumum 3 öğün için parasını anaokuluna ödedikten sonra bana 200 zloty civarı bir para ödeniyordu yemek parasından arda kalan ücret olarak. Eğer anaokulunda yemek istemeseydim her ay 420 zloty hesabıma yemek parası yatacaktı. Genel olarak 800 zloty civarı para yapıyor. Siz hiçbir şekilde ev kirası ve fatura ödemiyorsunuz. Aldığınız para direk cebinize, kişisel harcamalarınıza kalıyor.

EVS | AGH programı boyunca çalıştığım kurumdaki anaokulu öğrencileri
Yıl sonu gösterisine hazırlanırken

Sağlık Sigortası ?

Erasmus yapan arkadaşlar bilir, vize almak için konsolosluklar sizden , yurtdışında kalacağınız sürenin tamamını kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırmanızı isterler , ne yazık ki Erasmus+ programından yararlanan arkadaşlar bu sigortayı kendi ceplerinden ödemek zorundalardır. EVS ‘ de ise projeye katılan her kişi Avrupa Komisyon’u tarafından sağlanan özel “ CIGNA “ adında bir sigorta kapsamına alınır. Bu sigortanın sisteme girişinizi, anlaşmış olduğunuz gönderici kuruluş yapar. Bu sigortanın mantığı ise şu şekildedir ; ödemeyi ilk siz kendi cebinizden yaparsınız, faturayı alırsınız, ardından Cigna sistemine bu faturayı yükledikten sonra 2 hafta içerisinde paranız hesabınıza aktarılır.

Proje süremiz boyunca her gün çalışacak mıyız ?

Projeden projeye değişiklik göstermekle birlikte EVS ‘ de haftada çalışma saatiniz normalde 35 saattir, bu süre maksimum 40 saate çıkabilir. Bu süreler Avrupa komisyonu tarafınca belirtilen sürelerdir.

Aylık hafta sonları haricinde ekstradan 2 gün izin alma hakkınız vardır. Uzun dönem projelere giden arkadaşlar genelde bu süreleri biriktirip daha sonra toplu şekilde kullanarak başka ülkelere seyahatlerinde ya da Türkiye’ye ailelerinin yanına gidip gelmek için kullanıyorlar. Eğer çalıştığınız kurumla aranızı iyi tutarsınız izin konularında çok şey kazanırsınız.

Dil Kursu ?

Sürekli projeden projeye değişiklik gösteriyor dediğimin farkındayım ama ne yazık ki projeden projeye değişiklik gösteren şeylerden biri de gittiğiniz ülkede size verilecek dil eğitimidir. Benim çalıştığım kurum bize özel dil kursu aldırırken (haftada 3 saat ), diğer bir EVS yapan arkadaşım ise bu eğitimi online olarak alıyordu.

EVS Programında Eğitimler ?

Evs ‘nin en eğlenceli ve en unutamayacağınız kısmı eğitimlerdir. İlk olarak gideceğiniz eğitim “On-arrivaltraining“ dir. Sizin gibi projeye yeni gelmiş , gittiğiniz ülkenin farklı şehirlerinden , farklı projelerinden gelen 20 den fazla kişiyle 1 hafta geçireceksiniz. Bu eğitimler genelde eğitim salonları olan otel ve ya bu tarz konaklama komplekslerinde yapılıyor. Ben on-arrival‘ a Varşova’ya gitmiştim. 1 hafta boyunca büyük bir spor merkezi gibi bir yerde kalmıştık. Gayet standartları yüksek yerlerde kalıyorsunuz. Katıldığım eğitimin günlük planını şöyle anlatayım ; sabah kahvaltısı, eğitim , saat 11 civarı kahve molası, eğitim , saat 1′ de öğle yemeği , eğitim , öğleden sonra saat 4’de kahve molası , eğitim , saat 6’da ise akşam yemeği .

Bize eğitimlerde ; kaynaşma oyunları , basit lehçe kelimeler , haklarımız , sigortamızın nasıl kullanıldığı , bizi Evs boyunca nelerin beklediği tarzında bilgiler verildi. Gittiğimiz şehri tanımamız içinse şehirde tamamlamamız gereken görevler verildi. EĞİTİMLER HAYATINIZDA UNUTAMAYACAĞINIZ 1 HAFTANIZ OLACAKTIR.

Bize verilen ,şehirde yaşayan yerli halka sormamız gereken “ Varşova’da gidilmesi gereken yerler, kahve dükkanı, yerel yemek yapan yerler vb “ sunumunu yaparken
Art Museum‘ da Volunteer Art

Bir diğer eğitim ise “ Mid-term Training” dir.  6 ay ve üstü projelerde çalışıyorsanız bu eğitime katılabiliyorsunuz. Bu eğitimin konuları ise Evs‘ den beklentileriniz neydi ? gerçekte ne oldu ? , Evs ‘den sonraki planınız nedir ? gibi artık sizin geleceğe yönelik kazanımlarınıza yönelik konulardır.

Eğitimler , sizin farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlarla tanışacağınız en uygun ortamlardır. Çekinmeyin , rahat olun ve eğlenmenize bakın.

 

Yukarıdaki  fotoğrafta saat 07:45 civarı. Torun’da Pierniki müzesinin açılmasını beklerken fotoğrafın solunda gördüğünüz eğitmenimizle birlikte  “ energiser “ yapıyoruz.

Bu yazıda Evs programını uzun uzun ve açık açık anlattığımı düşünüyorum. Umarım bu bilgiler işinize yarar. Aklınıza takılan bir soru olursa altta yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Şimdi buraya çekildiğim fotoğraflardan birkaçını bırakıp , yazıyı sonlandırıyorum. Daha fazla fotoğraf merak eden arkadaşlar içinde instagram hesabımda paylaştığım ,kendime göre güzel fotoğraflar var . (@emre_erdemm )

Eğer bu yazıyı okuyup EVS kabulü alırsanız, aşağıdan belirtin  ki biz de bu çok bilinmeyen programı insanlara duyurmamızın sevincini yaşayalım ?

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
 • Müthiş 
 • Faydalı 
 • Normal 
 • Gereksiz 
Emre ERDEM

About Emre ERDEM

1994 yılında Denizli’de doğdu. 2011 yılında Denizli Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2013 yılında Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde eğitim görmeye hak kazandı. Üniversite yıllarında üyesi olduğu IEEE Öğrenci Kulubün’de Sosyal Projeler Koordinatörü olarak görev yaptı. EVS (EuropeanVoluntary Service) kapsamında 7 ay süresince Polonya’nın Wroclaw şehrinde bulundu. Orta düzey İngilizce ve temel seviyede Lehçe bilmekte. İlgi alanları Enerji verimliliği ve tasarrufu, sosyal medya ve doğa kampçılığı.

View all posts by Emre ERDEM →