Fazör-Kompleks Dönüşümü Yapan Program

Merhaba arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere fazör komlex dönüşümü yapan basit bir C programı paylaşacağım sizinle. Devre analizi dersinde bu tür dönüşümleri çok kullandığımız  ve piyasadaki hesap makineleri bir öğrencinin cebini yakacak kadar pahalı olduğu için dönüşümlerimi bu programla yapmaya çalıştım umarım sizin için de faydalı olur.

C de fonksiyonlarla çalışmak çok daha verimli olduğu için size biraz fonksiyonlardan bahsetmek istiyorum. C altprogram olarak sadece fonksiyonlara izin verir.Programda sürekli aynı işlemleri tekrar tekrar yazmak yerine  ve kod satırını azaltmak için fonksiyonlardan faydalanırız. Genel olarak fonksiyonlar aşağıda gösterildiği gibi tanımlanır.

[Çıktının Türü ] [Fonksiyon İsmi] ([Girdinin Türü] [Parametre Adı])

{islemler

return sonuc

}

Ben geriye değer döndürmeyen ve parametre almayan fonksiyonlardan yaralandım.bu fonksiyonlar çağırıldıkları yerde hiçbir girdi almadan çıktı verirler. Örnek olarak

 

Void isimyaz()

{

printf(“Musa YILDIRIM”);

}

Size bir de parametre alıp geriye değer döndüren fonksiyonlardan bahsetmek istiyorum bu fonksiyonlar bir ya da birkaç girdi alıp geriye değer döndüren fonksiyonlardır. Return komutu geldikten sonra fonsiyon işini bitirir ve sonucu olduğu yere gönderir. Bu fonksiyonlar;

int toplam(int sayi1,int sayi2)

{

return (sayi1+sayi2);

} gibi fonksiyonlardır.

 

Şimdi programımıza geçelim. Gerekli açıklamaları kodlarla beraber anlatmaya çalıştım

 

 fazör kompleks dönüştürme programı

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Musa YILDIRIM

About Musa YILDIRIM

1993 yılında Adana’da doğdu. 2011 yılında Sivas Fen Lisesi’nden mezun oldu. Pamukkale Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisiği’nden mezun oldu. İlgi alanları otomasyon ve mikrodenetleyicilerdir. Arzunun varolduğu yerde çözümün de var olacağına inanmaktadır.

View all posts by Musa YILDIRIM →