Ferrosen

 

FERROSEN : Potasyum hidroksit metaliyle, oluşan bu bileşiğin d metal halojenürleriyle tepkimesinden oluşur. Termal olarak çok kararı olan ferrosen bileşiği onun metal karbon bağını koparmadan siklopentadienil grupları üzerinden birçok reaksiyon vermesini sağlar.

 

FERROSEN

 

    Austin’deki Texsas Üniversitesi’nde araştırmacılar kapasitörler ve bataryalar arasındaki boşluk köprülerinde yeni bir enerji depolama aleti yaptıklarını duyurdular. Lityum metal ve organometalik bileşenli ferrosen tarafından yapılan likit redoks batarya prototipi hem yüksek enerji yoğunluğuna hem de enerji depolama uygulamaları için yüksek güç yoğunluğuna sahiptir.

 

   “Bataryamız mevcut lityum iyon bataryalardan daha yüksek bir oranda kapasiteye ve kapasitörlerden hatta süper kapasitörlerden bile daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir.” şeklinde açıklamada bulunan takım lideri Guihua Yu şöyle devam etti; “Daha önemlisi, önceki kapasitif bataryalar ile karşılaştırıldığında bu daha büyük dereceye kadar kendi kapasitansını korur.”

 

    Takım, bataryasını; bir “katolit” olarak su içermeyen ferrosen ve bir anot olarak da etkisizleştirilmiş lityum metal kullanarak yaptı. Bu bir yarı-likittir çünkü likit ferrosen elektroliti, bir likit katot ve katı lityum anot içerir. Bu cihaz ferrosenin kendisinin teoriksel kapasitesinin %94’ün birikimini sabit kapasitededir (145 mAhg-1). Bu ayrıca  ile yaklaşık  ‘deki bir standart reaksiyon sabiti civarında bir dizüfyon katsayısına sahiptir. Bu değerler onların lityum iyon bataryalarındaki katı faz elektrotlarından daha büyüktür.

 

    Ve hepsi bu değil: Batarya 1400  in üzerinde güç yoğunluğuna ve  üzerinde enerji yoğunluğuna sahiptir. Bu ayrıca kapasitansının %20’nden daha fazla kayıpsız yüksek hızlarda 500 devir için şarj / deşarj olabilir.

 

   “Bu iyi özellikler kimyasal işlevsellik yoluyla daha iyi çözücüler içinde ferrosenin çözünürlüğünün arttırılmasıyla daha iyi olabilirdi.” şeklinde konuşan takım üyelerinden Yu Ding; “ Ve bu bataryaları daha sonra bugün bile en iyi olan Lityum iyon pillerle karşılaştırılabilir ya da daha yüksek enerji yoğunluğunda olabilir.”

 

   Ferrosenin onun hemen redoks kinetiklerine ve düşük maliyetine teşekkür eden Ding, materyalin yüksek enerji depolama aygıtları için iyi olduğunu söyledi.

 

Kaynak : pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.nanolett.5b01224
Çeviren : Meltem Oruçoğlu

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş