Genetiği Değiştirilmiş Bakteri İle C0²’den Enerji Üretildi

Yeni geliştirilen genetiği değiştirilmiş bakteriler havadaki C0² kullanarak bunu enerji haline dönüştürebiliyor. Bu bakteri şu an atmosfere oldukça fazla salınan C0² sorununa çözüm olmasada, hızla tükenen fosil yakıtların mevcut varlığını korumamıza yardımcı olabilir.

 

Profesör Nocera
Profesör Nocera

 

Harvard Profesörlerinden Nocera’nın yaptığı duyuruya göre, hidrojen ve karbondioksidi emerek alkole dönüştüren bu genetiği değiştirilmiş bakterinin bitkilere göre güneş ışığını enerjiye çevirmede 10 kat daha fazla verimli olduğunu açıkladı.

Nocera’nın Chicago Enerji Politikası Enstitüsü’nde bir konferansta aktardığı bilgiye göre izopropanol, izobütanol ve izopentanol bu bakteriler sayesinden üretilebiliyor. Bunlar doğrudan yakılabilir alkoller olduğu için önem arz ediyor. Ralston eutropha bakterisi olarak adlandırılan bu bakteri, sudan gelen hidrojeni ve karbondioksitten gelen karbonu birleştirerek ve ATP’yi kullanarak alkole çevirmekte. Bu uygulamayla üretilebilecek enerji neredeyse sınırsız.

 

 

Kaynak : www.forbes.com/sites/jeffmcmahon/2016/05/29/harvard-scientist-engineers-a-superbug-that-inhales-co2-produces-energy
Çeviren: Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →