Git Versiyon Kontrol Sistemi Kullanımı

Açık kaynaklı ve ücretsiz olan Git sayesinde, küçük veya büyük birçok projenin hızlı ve etkili versiyon kontrolünü yapabiliriz. Versiyon kontrol sistemi olan git ile birlikte dosyalardaki değişimini görebilirsiniz ve proje dosyalarını ekip için iş organizasyonu sağlanabilir.

Özellikle yazılım geliştirmede versiyon kontrol sistemi kullanılır. Ama herhangi bir dosya türününde değişimininde takibi yapılabilir. Ekip üyeleri uzaktan birbiriyle çalışmasını sağlamaktadır. Git sayesinde projedeki önceki değişimleri görebilir, gerekirse projedeki önceki değişime gidilebilir.

git-scm indirmek için tıklayınız…

Github’da hesap oluşturktan sonra yeni bir repository oluşturmalıyız. Repository oluşturmak için  gerekenler aşağıdaki gibidir.

1- ) Kurulu olan git-scm’nin versiyononunu öğrenmek için aşağıdaki komutu kullanmalıyız.

Git’i iki yerden de kullanabiliriz. Bunlardan birisi Git bash diğeri ise windows’a ait terminaldir. Aşağıdaki görselden bunu görebiliriz.

2- ) İlk kurulum tamamlandıktan sonra Git’in yapılandırılması gerekmektedir. Bu işlem sayesinde proje de yapılan değişikliğin kimin tarafından yapıldığı görülmektedir.

3-)  Bilgisayarımızda bir dosya oluştaracağız ve bu dosyanının git projesi olduğunu belirtmek için aşağıdaki komutu kullanmalıyız.

4- ) Aşağıdaki komut ile Github’da oluşturulan repository’de dosyaları local’e  ( bilgisayarımız ) indiririz.

5- ) Yerel de oluşturulan klasöre yeni dosya eklendiğinde yapılan değişiklerin durumunu görmek için kullanılan komut aşağıdaki gibidir.

6- ) Aşağıdaki komutla tüm dosyalar yerel repoya eklenmiştir.

7- ) Aşağıdaki komutla ilk commit  ( yorum ) işlemini gerçekleştiririz.

8- ) Github’da ki master dalına değişikleri gönderilimesi için kullanılan komut aşağıdaki gibidir.

9- ) Local’de bulunup Github’da bulunmasını istemediğimiz dosyaları .gitignore dosyası içerinde bulundururuz. Denetim masasından dosya uzantılarını açın ardından. Bir text dosyası oluşturun Local’de onu farklı kaydedin. Farklı kaydederken text dosyasının ismini silin ardından .txt uzantısını .gitignore olarak kaydedin. Bu bizim .gitignore dosyamız olacaktır. Commit yapılan dosya sonradan .gitignore dosyasına kaydedilse de dosya gizlenmeyecektir. Bundan dolayı commit yapmadan önce dosya .gitignore kaydedilmelidir.

  • sidar isimli txt dosyasını eklemek istemezsek  sidar1.txt
  • sidar isimli klasörü eklemek istemezsek   sidar/* 
  • Klasördeki tüm jpg dosyalarının eklenmensini istemezsek  .jpg 
  • # ile açıklama yapılmaktadır.
.gitignore dosyası

10-) Aşağıdaki komut ile github’ bulunan repository’da ki dosyaları locale indiririz.

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →