Güç Kaynaklarına İhtiyaç Duymadan Haberleşme

    Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen haberleşme sistemi için hiçbir güç kaynağı gerekmemektedir.

Adsız     Bu sistem mevcut TV vericilerinin oluşturduğu radyo sinyallerini hiçbir güç kaynağına ihtiyaç duymadan veri alışverişini sağlamak için kullanabileceğini ortaya koydu. Bu iletişimi sağlamak içinde ‘’Ambient Backscatter’’ adı verilen  cihaz geliştirdiler. Bu cihaz havadaki sinyalleri alıyor, işleyip yansıtabiliyor. Bu sayede aynı donanıma sahip başka bir cihaz ile bilgi alışverişi gerçekleşiyor. Kullanıcılar arasında kolayca kısa mesaj veya e-posta gönderimini sağlıyor.

        Araştırmacılar, bu teknolojiyi kullanarak şimdilik açık alanda 2.5 metre, kapalı alanda 1.5 metreye kadar haberleşmeyi başardılar. Daha henüz deneme aşamasında olan bu sistemin akıllı telefonlar, tabletler gibi  sürekli kullandığımız cihazlara entegre edilmesi planlanıyor. Belki yakın bir gelecekte akıllı cihazlarımızın gün içerisinde bataryaları bitmiş olsa dahi bu sistem ile aktif haberleşmeyi sağlayabilme imkanına sahip oluruz.

                                                                                                                   EMRE SERT

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş