Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti Hesaplama

Güneş enerjisi sadece su ısıtmak amaçlı değil elektrik üretmek içinde kullanılabilir. Bu durum yasal olarak güvence altına alınmış ,elektrik satışının dahi mümkün olduğu vergi muafiyetinin olduğu
tamamı ile legal bir durumdur. Peki sade vatandaş olarak çatımıza kaç adet güneş paneli yerleştirilebileceğini , elektrik faturamızın sıfırlanması için ne kadarlık bir yatırım bütçemizin olacağını , amortisman
sürelerini nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtı bu makalemizde ve içerisindeki simülatör tanıtım videomuzdadır. Güneş enerjisi kurulum maliyet hesaplama için hazırlanan bu simülatör ile birkaç basit işlem ile size temel düzeyde ihtiyacınız olan panel adedini , güneş enerjisi yatırım maliyetini amortisman süresini verecek. Sonrasında sizin için doğru zaman olup olmadığına karar verebileceksiniz.

Çatı güneş enerjisi maliyeti

Çatınıza veya bina cephesine güneş enerji santrali kurmak mümkündür. Bu konuda birkaç firmadan teklifler aldıysanız farklı fiyatlarla karşılaşmanız da muhtemeldir. Çünkü ekipmanlar o kadar çok ki farklı firmaların ürünleri farklı fiyatlarla piyasada. Sonuçta size gelen tekliflerinde birbirini tutmaması mümkün. En azından bu simülatörü kullanarak bir fikir edinebilirsiniz ve diğer güneş enerjisi firmaları ile konuşurken elinizde bir bilgi olmuş olur. Temel olarak bende size bir fiyat aralığı vermek isterim; Tabi ki bu değerde yukarı veya aşağı doğru değişebilir.

250-300 TL fatura ödeyen bir evin ihtiyacı yaklaşık 3 kw kapasite kadardır. Bunun için fiyat ise her 1 kw için 1300-1500 dolar civarındadır. Yani 3900-4500 Dolar aralığında teklifler olabilir. Daha aşağıda veya yukarıda da olabilir. En kesin sonuç yerinizin incelenmesi ile olacaktır. Sizin şartlarınıza en uygun sistem ve ona göre fiyatlama.

Acaba bizim çatıya kaç güneş paneli yerleşebilir Videoda bahsettiğimiz simülatörde ,uydu görüntülerinden faydalanarak evinizi bulabilir, hangi yüzeyini güneş paneli ile doldurmak isterseniz seçebilir ve toplam gücünüzü birkaç tık ile belirleyebilirsiniz. Evinize veya işyerinize gelen ortalama fatura tutarınızı ekrana girerek , çatı alanındaki panellerin bu ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz. Güneş enerji sistemlerinde her zaman bir çözüm olduğunu belirtmek isterim. Örneğin her ay 1000 TL gelen bir işyeriniz var ancak çatı alanınıza ancak 500 TL tasarruf yapacak kadar güneş paneli yerleştirilebiliyor. Bu durumda faturanız sıfıra inmeyecek ancak her ay 500 TL karda olacaksınız. Enerji satışı tabiki mümkün ancak kendi ihtiyacınızı karşılamak üzere sistem kurarsanız , bugünkü yönetmeliklerle en mantıklı seçenektir.

Elseroof güneş enerjisi çatı üstü uygulama hesaplama

Özetle güneş enerjisi yatırımı,Solar sistem kurup yatırdığınız parayı 2 yılda geri kazanacak bir yatırım olarak bakıyorsanız şuan sizin için doğru zaman olmadığını kesinlikle söyleyebilirim. Bu konu uzun soluklu bir konu ve geri dönüş süreleri ticarethanelerde 5 yıl civarı ve meskenlerde ise 7 yıl civarındadır. Sadece elektrik üretmek olarak bakılmamalı , çevreye duyarlılık , karbondioksit salınım azaltımı , yeni nesil şebekelere şimdiden hazır olmak gibi haz verici etkilerle birlikte düşünmek gerekir. Solar Sistemin bileşenleri de uzun garantili cihazlardır. Örneğin inverter dediğimiz dönüştürücü 5 yıl solar paneller 12-15 yıl bandında garantilerle gelmektedir. Özetle güneş enerjisi yatırım yapayım çok para kazanayım aracı değildir.

Başta öğrenciler olmak üzere herkes için “solar enerji temel eğitimi” ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Ücretsiz solar enerji temel eğitimi için tıklayınız.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal