Güneş Enerjisinden Elektrik Üretmek ve Faturanızdan Kurtulmak

Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve evlerimizin elektrik ihtiyacının karşılanması yasal olarak mümkündür. Hatta ürettiğiniz enerjinin fazla olan bölümünü , dağıtım şirketinize satarak gelir dahi elde edebilirsiniz. İnternette bu konu ile ilgili yönetmeliği arayarak başlayabilirsiz “ Lisanssız elektrik üretimi 10 kw ve altı çatı cephe uygulamaları “ ayrıca bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinin web sitesinde de detaylara ulaşabilir ve hatta başvuru için hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz. En son çıkan yönetmelik ile birlikte elektriğin satışı odaklı değil, öncelikle evimizin veya işyerimizin ihtiyacı enerjinin karşılanması (öztüketim) odaklı sistemler kurmak  amortisman sürelerini kısaltmaktadır. Benzin veya dizele zam geldiğinde yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur ama elektrik zamlarına karşı “ben kendi elektriğimi üretmek istiyorum” diyebilirsiniz hatta hemen. Böylece faturalarınızdan kurtulmak mümkündür.

Soru cevaplar ile çok sorulanlara cevap bulalım;

Yatırım maliyeti ne kadardır ?

Güneş enerjisinden elektrik üretiminin sabit bir yatırım maliyeti yoktur. İlla ki 10 bin 20 bin 100 bin vermek zorunda değilsiniz. En basit sistemde bir adet panel ve bir adet küçük dönüştürücü (inverter)( yaklaşık 2-3 bin ) ile bile başlanabilir. Evinizdeki fatura miktarına göre ne kadar kapasiteye ihtiyacınız olduğu belirlenir ve kurulum yerinde şartlarına göre maliyet çıkartılır. En üst sınırdan bahsedersek 10 kw lık kapasitenin ortalama kurulum maliyeti 13-15 bin dolar seviyelerindedir. 10 kw kapasite oldukça büyüktür ve 5-7 evin ihtiyacını karşılayacak kadar güç üretebilir…

Geri dönüş süresi ne kadardır ?

Güneş enerjisi ekipmanlarının fiyatları birkaç yıl öncesine nazaran aşağı yönlü hareket etmektedir. 3-4 yıl önce geri dönüş süreleri 10 yıl gibi bahsedilse de , bugünlerde öztüketim ( kendi ihtiyacımızı karşılamak) odaklı sistem kurduğunuzda yaklaşık geri dönüş süreleri 6-7 yıl civarındadır.

Hiç fatura ödememek mümkün mü ?

Evet kesinlikle mümkündür. Evinizin çatısına veya cephesine kuracağınız sistem ile faturanızı sıfırlayabilirsiniz.

Elektrik satışı düşünmüyorum sadece faturalardan kurtulayım olabilir mi ?

Bir çok ortalama ev için 2 -3 kw kapasite bile yeterli olabilir. Her bir kw kapasite bedeli evrak süreçleri dahil 1300-1500 dolar seviyelerindedir.

Aküler ne sıklıkta değiştirilmeli ?

Güneş enerji sistemlerinde sadece akü kullanılan sistemler yoktur. Şebeke bağlantılı sistemler olarak adlandırılan ve en çok tercih edilen yöntemde akü yoktur. Bu sebeple ilk yatırım maliyeti daha düşüktür ve akü değişimi ilerde başınızı ağrıtmayacaktır. Akü değişim sıklığı sizin kullanımınızla direkt alakalı olduğunu bilmelisiniz bu 6 ay 1 yıl 2 yıl 3 yıl da olabilir. Belki daha az , belki de daha fazla…

Hangi farklı kurulum çeşitleri var ?

İhtiyaçlara yönelik farklı sistemler bulunmaktadır. Örneğin dağ başında bir konteyner eviniz var ve yakınından elektrik direği geçmiyor. Bu durumda akülü bir sistem zorunluluktur. Şebeke bağlantısız (off-grid) olarak adlandırılır.

Şehir şebekesinin olduğu yerde akü bir zorunluluk değildir. Sadece solar paneller ve dönüştürücü cihaz ile hızlı ve uzun soluklu bir üretime başlanabilir.

Birde her iki sistemin birleşimi hibrit olarak adlandırılan ; şebeke bağlantılı ve şebeke bağlantısız yapılarının pozitif özelliklerinin birleştiği cihazlarda bulunmaktadır. Kesintisiz bir güç ihtiyacının karşılanması, örneğin server odası veya dişçi muayenehanesi vb.. elektrik kesintisinin yaşanmaması gereken yerler için kullanılabilir.

Hangi sistemi önerirsiniz ?

Bugün ki şartlarda eğer şebeke bağlantısı var ise aküsüz bir sistem kesinlikle öneririm. Yönetmeliğin getirdiği avantajlar ile gece yaptığınız elektrik tüketimini , gündüz yapılan üretimin fazlasından düşebilmektesiniz (aylık mahsuplaşma ). Bir başka değişle şehir şebekesini akü gibi kullanabilirsiniz. Bu sebeple akü yatırımı maliyetleri ciddi oranda arttıracağından ve kullanımınıza göre ömrü değişeceğinden bu şartlarda tavsiye etmiyorum.

Akülü sistemlerde aküler ne sıklıkta değiştirilir ?

Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve depolama konusu oldukça karmaşık bir yapıdır. Kullanılacak yüklerin ( tv ,buzdolabı, lamba, ısıtıcı vb..) tamamının ne kadar güç tükettiği ve ne kadar süre çalıştırılacağı bilgileri düşünülerek sistem akü grubu tasarlanmalı. Ayrıca kullanım eğitimi verilmeli. Aküler yatırımcının kullanımına göre ömürleri değişebilen ürünlerdir. Kötü kullanımlarda akülerin çok kısa sürelerde şarj tutmamaya başlaması olasıdır.

Araziye kurup sadece enerji satışı yapabilir miyim ?

Bu devrin artık kapandığını söyleyebiliriz . Bugünlerin kurulum amacı kendi ihtiyacımızı (öztüketim) karşılamak olmalı . Böyle olursa çok daha karlı bir yatırım mümkündür. Arazi kurulumları birkaç yıl öncesine kadar çok hızlı bir biçimde verilen teşviklerle ciddi kapasitelere ulaştı ve artık sıra fabrika çatıları ( endüstriyel kurulumlar ) ve sadece vatandaşın evi veya apartmanlardır.

Sistemin garantisi ve kullanım ömrü ne kadar ?

Güneş enerjisi yatırımı uzun soluklu bir yatırım olarak düşünülmelidir. Kullanılan dönüştürücü inverter standart 5 yıl garantilidir. Küçük bir fark ile 10 yıla hatta daha fazlasına garanti uzatımı mümkündür. Solar panellerde ise ortalama 10-15 yıl panel garantileri vardır ve 25 yılın sonunda %80 çıkış garanti etmektedir. Yani 100 Wp gücünde bir panel 25 yıl sonra 80Wp verebilir olacağı öngörülmektedir.

Sistemin bakım masrafı çok mu ?

Solar enerji sistemleri çoğunlukla sabit sistemlerdir. Bu sebeple en büyük gideriniz temizlik olacaktır. Bunun da hangi sıklıkta olacağına siz karar verebilirsiniz ve büyük rakamlar olmayacaktır. Hareketli yapıda olan güneş takip sistemleri de bulunmaktadır otomasyon yazılım ve makanik aksam konusu bakım masraflarını biraz daha arttırabilir ancak genel olarak bakım masrafı çok cüzi diyebiliriz…

Sonuç olarak ;

Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve faturaların düşürülmesi hatta sıfırlanması ve hatta enerji fazlasının satışı yasal olarak mümkündür. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza yönelik farklı farklı çözümler olduğunu belirtmekte fayda var. Bu makaleden alınabilecek en önemli bilgi : “akü solar enerjide bir zorunluluk değildir.” Bu konuda aşağıdaki mecralarda ücretsiz bilgi paylaşımında bulunduğumuzu da belirtmek isterim.

Youtube : https://www.youtube.com/c/technicall_tr

Udemy : https://www.udemy.com/course/solar-enerji-temel-egitimi/

Blog : http://www.keremcilli.com/

Web : https://www.technicall.com.tr/

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Müthiş