HVDC (High Voltage Direct Current)

Bu yazıda HVDC(High Voltage Direct Current) Türkçe ismi Yüksek gerilimli doğru akım’ın HVAC(High Voltage Alternating Current)’a göre avantajı ve dezavantajından bahsedeceğim.HVDC’nin temel amacı enerjinin uzun mesafelere kayıpsız aktarılmasını sağlayıp ve çevreyi koruyup karbondioksit salınımı azalmaktır. İsveç anayarımadasından Gotland adasına 1954 yılında  20MW’lık güç aktarımı ile HVDC’e ait ilk uygulama yapılmış oldu.

HVDC’nin avantajları 

HVDC sistemi kurarak farklı frekanstaki iki hattın birleşimi sağlanabilir.DC enerji frekanstan bağımsızdır.

farklı frekanstaki sistemler-hvdc

HVDC’nin kullanımı ile orman ve araziler korunur.DC hatların direkleri daha dar ve basittir.AC hatlara göre DC hatların direklerini imal etmek daha ucuzdur.

hvdc-hvac

DC hatların kablo fiyatı,AC hatta göre daha ucuzdur.DC kablolarda daha az izolasyon gerekir.HVAC’de 3 kablo kullanıldığı yerde HVDC’de tek kablonun kullanımı yeterlidir.

hvdc cable

DC hattaki kayıp,AC hatta göre daha azdır.Denizaltındaki yüksek kapasitans AC hatta ek olarak kayıplara yol açmaktadır.

600 km üzeri uzunluktaki havai hatta DC iletim,AC’e göre daha avantajlıdır.Denizaltında ise bu mesafe 60 km’ye düşmektedir.

graphics hvdc vs hvac

HVDC’nın Deazavantajları

HVDC sistemde enerjinin dönüşümü için Converter Transformatörler lazımdır.Bu sistemler güç elektroniği kullanılarak tasarlanmıştır.Bu sistemler pahalıdır.Aynı kapasitedeki dağıtımda ac daha avantajlıdır.HVDC sistemler HVAC’ göre daha çok kompenent gereklidir.

pasta-grafik

Tüm elektronik Converter’ler dönüşümün işleminde harmonik üretir.HVDC’deki harmonikler farkına varılan sorunlardan biridir.Sisteme her bağalanan Converter ile sistemdeki Harmonikde doğru orantılı olarak artar.

hvdc convertor

DC akımı sıfıra indirmek zordur.Buda sistemdeki mekanik kısımın artmasına sebeb olup.Maliyet artmasına neden olur.

HVDC  sistemin Proje Yönetimi

1-)Work Breakdown Structure (İş Döküm yapısı)

work breakdown structure

2-)Critical Path Method(Kritik Yol Methodu)

CPM 1957 yılında  J.E.Kelly ve M.R.Walker tarafından Du Pont’un kimya fabrikasının yapımı ve bakımı sırasında kullanılan methottur.Böylelikle bu method projenin karmaşıklığı giderilmiş ve projenin bitiş tarihi tahmin etmede yardımcı olmuştur.

Öncelikle yapılacak görevler,işin bitmesi için gerekli gün ve bir işin yapılması için öncesinde yapılacak görevler belirlenmesi gereklidir.

table

diagram of CPM

Kritik yol metod için hazırlana diagramı kullanarak hangi yolu izleyerek işi daha kısa sürede bitereceğimizi hesaplayabiliriz.

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →