İlk Entegre Devre (IC)

Texas Insturement 24 Mart 1959 yılında ilk Tümleşik devreyi ( integrated circuit ) piyasaya sundu.IC bulan ilk kişi ise Texas Instrument’da çalışan Amerikalı elektrik mühendisi Jack Kilby ‘idi.

Nobel Fizik Ödülüne sahip Jack Kilby

Jack Killby yaptığı çalışma ile direnç, kapasitörler, yarıiletken malzeme ile aynı pakette bulunabilecekti. Jack Kilby,10 Aralık 2000’de  Nobel fizik ödülü, IEEE’ den onur madalyası kazandı. Jack Kilby, toplamda 60’a yakın patente sahiptir.

Jack Kilby’ in tasarladığı ilk Integrated Circuit (IC )

Fairchild’ın kurucu ortağı Robert Noyce, Kilby’dan kısa süre sonra Kilby’sin entegre devresinden daha pratik yöntemle entegre devre sunmuştur. Noyce entegre tasarımını silikonla gerçekleştirmiştir halbuki Kilby’in entegre tasarımı germanyumdan oluşmaktaydı. Kilby 3 tip devreyi fabrikasyon halinde test etmiştir,bunlar; flip-flop,multi-vibratör ve faz kaydırmalı osilatördü.Yukarıda bulunan  osilatör devresidir. İlk entegre yukarıdaki resimdeki gibi,yığın dirençten dilim germanyum(açık mavi dikdörtgen) kullanılarak, çift kutuplu transistör(ortaki geniş alimünyum çubuğun altında) oluşmaktaydı.4 giriş/çıkışa  ve ground’a(sağdaki dikey aliminyum çubuk) sahipti.Bağlantılar altındandı. Günümüzde entegre devre teknolojisi yüzlerce yenilikle gelişti. Ama Kilby’ ın prototipi bu teknolojide ilk adımdı.

Jack Kilby’in tasarladığı ilk entegredeki Osilatör’ün şematiği

 

https://www.youtube.com/watch?v=MXzoAFCX3OE&t=3s
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →