İnterneti Hızlandırmak : DNS Analizi

 

      İnternet hızını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar internet erişimini sağlayan kabloların kapasitesi, eğer wifi kullanılıyorsa modemin sinyal kalitesi,  interneti kullanıcıya görsel ara birimle sunan akıllı telefon veya bilgisayarın elektronik aygıtlarının uyumluluğudur. Hangi hizmet verici ile bağlanılırsa bağlanılsın belirli kesitlerdeki kabloların belirli internet hız limitleri mevcuttur. Hizmet sağlayıcımız oturduğumuz binaya eğer fiber optik hat getirmemişse ve bireysel olarak bakır kabloları değiştirmeniz masraflı olacağına göre hattın bize ulaşan kısmından sonra kullandığımız cihaza ve bu cihazın internet erişimini sağlayan yazılıma dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

namebench1

 

      İnternet hızınızın hizmet sağlayıcınızın ön gördüğü hızdan daha düşük olmasına neden olan unsurlardan en önemlisi Domain Name Server’lardır ( DNS ). Birçok internet kullanıcısı artık DNS’nin ne olduğunu bilmekte hatta birçok basamaktan oluşan adreslerini bile ezbere bilebilmektedir. Fakat kafanıza göre girdiğiniz o numaralar internetinizin yavaşlamasının nedenlerinden olabilir. Hepimizin bildiği Google DNS , Open DNS gibi benzeri birçok DNS mevcut. Bu DNS ‘lerden sizin için en uygununu seçmenizi sağlayacak açık kaynak kodlu taşınabilir bir program olan namebench öneriyoruz.

 

namebench2

 

Grafikler bize hangi DNS’yi seçmemiz gerektiğini göstermekte. Kendi bilgisayarımda yaptığım analize göre şu an kullandığım DNS ayarları benim için ideal.

namebench Windows için ) uygulamasını indirmek için tıklayınız

 

Wifi ve internet hızlandırma ile alakalı daha çok yazıya ulaşmak için tıklayınız

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →