İnternetin 25. Yılı

      Geçen 12 Mart günü internetin tüm dünya tarafından kullanılır hale gelmesini sağlayan www fikrinin çıkmasının 25. yıl dönümüydü.Şimdiki kullandığımız internet nasıl icat edildi ne gibi aşamalardan geçti, birlikte göz atalım.

      Günümüzde kullandığımız internet, 12 Mart 1989 da CERN bilim adamlarından Tim Berners Lee’nin ortaya sunduğu World Wide Web(www) fikrine dayanmaktadır.Interconnected Networks(birbirine bağlı ağlar)teriminin kısaltılmasıyla ortaya çıkan internet kelimesi, her gün dünya genelinde milyarlarca kişi tarafından telaffuz edilmekte.

      Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internete kısa bir göz atacak olursak öncelikle kelimenin anlamına bakmamız gerekir. İnternet; dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. Türk dil kurumu interneti bu şekilde açıklıyor.

Daha da derinlere inersek 1960 larda Amerikan ordusunun iletişimini sağlamak üzere kurulan Arpanet’e dayanak olması için kurulan ARPA(Advanced Research Projects Agency= İleri Projeler Araştırma Ajansı)’nın çalışmalarına dayanmaktadır. ARPA başlangıçta 4 ayrı üniversitedeki ana bilgisayarlarla bağlantı halinde idi. Bu bağlantı merkezleri; UCLA’ da bulunan mühendislik ve uygulamalı bilimler okulu, SRI International, Utah Üniversitesi’nin grafik departmanı ve California Üniversitesi’nde bulunan interaktif matematik merkezi idi.1980’ler de yeni bir ABD omurgası için toplanan özel fonlar, dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesini sağlamıştır.

     İlk bulunduğu halindeki internet, sıradan bir insanın kullanabileceği kolaylığa sahip değildi. Karmaşık bir yapıya sahip olan bir sistem sebebiyle başlangıç aşamalarında bilgisayar uzmanları, bilim insanları ve kütüphaneciler tarafından kullanılıyordu.

     1960’larda temelleri atılan ve www’nun ortaya çıkmasıyla birlikte gerekli kodları hazırlanan internet.1993 yılında geliştirilen Mosaic internet gezgini 1994’te çıkan Netscape için temel oluşturdu. Gelişen olaylar dünya çapında interneti daha da tanınır hale getirdi. 1995’te Microsoft’un Internet Explorer 1.0’ı Windows 95 bileşeni olarak piyasaya sundu. Microsoft’un bu hamlesi, Netscape ile aralarında 1.Tarayıcı Savaşı’nın çıkmasına neden oldu. Netscape, ekonomik yönden çok güçlü olan Microsoft karşısında tutunamadı.

     Dünya çapında kullanılan internet Marina del Rey, California’da bulunan ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers=İnternet İsim ve Numara Atama Kurumu) tarafından korunup idare edilmekte. Tüm domain isimleri, internet protokol adresleri, transfer protokolleri ve diğer çeşitli parametrelerin tamamı bu kurum tarafından yapılmakta.

ICANN_headquarters

ICANN MERKEZİ

     İnternet artık her yerde WI-FI özelliğini barındıran telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve hatta oyun konsolları sayesinde, mobil internete özelliğine sahip cihazlar ise şebeke iletişiminin olduğu yerlerde internete bağlanabiliyor. Günümüzde bankacılık işlemleri, alışveriş, sosyal veya güncel medya, ücretsiz konuşma ve mesajlaşma, devlet işleri, bilgi paylaşımı ve aktarımı gibi birçok işlemi internet sayesinde istediğimiz zaman ve yerde, dileğimizce gerçekleştirebiliyoruz. Akıllı cihazların yaygınlaşması ve bu gelişmeye paralel olarak piyasaya sürülen birçok web tabanlı uygulama interneti daha da vazgeçilmez hale getiriyor.
internet

      İnternet, kullanıcıların isteklerine göre yönlendirdiği; fikirlerin özgürce paylaşıp, diğerleri hakkında fikir sahibi olmasını sağlayan açıkçası insanların kendilerini buldukları bir ortam. Şimdiden hayatımızda büyük bir öneme sahip olan, zaman ilerledikçe önemi daha da artacak olan bu sanal dünya doğru amaçlar doğrultusunda kullanılması halinde medeniyet seviyemiz akıl almaz bir seviyeye gelecek orası kesin.

Mustafa SEVİNÇLİ

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →