Invalid Adress nedir?

Gömülü sistemlerde, donanım register’ları ile çalışırken meydana gelecek hatalardan korunmak için bu yazı faydalı olacaktır.

Gömülü sistemlerde güvenilir ve hızlı bir şekilde çalışmamızı gerçekleştirmek isteriz. Yazılımın gerçekleştirmesi sırasında “magic adress” kullanımı hatalara sebep olacaktır. Peki nedir bu magic adress diye merak edebilirsiniz. Aşağıdaki kaynak kodunun geliştirilmesi sırasında “magic adress” kullanılmıştır.

Peki “magic adress”‘den neler yapılmalıdır. Bundan kaçınmak için adreslerin profesyonel anlamda adreslerin “device specific header”‘da tanımlanması gerekmektedir. “Device specific header” bizim tarafımızdan da tanımlanabilir. Üretici tarafından geliştirilen header’da kullanılabilir. Yukarıdaki örnek kaynak kodundaki adres PowerPc mimarisine sahip MPC5777C’de memory map incelendiği zaman reversed adress’dir. Bu geçersiz adresi (Invalid adress) okumak istediğimiz zaman hardware exception’a sebep olur. Kısacası gömülü sistem’de magic adress tanımlanması sonucu geçersiz adrese erişermesi sonucu subroutine olan invalid adress exception handler’a geçeriz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →