İşaret Dilini Yazıya Çeviren Eldiven

Avustralya’da düzenlenen ‘’Microsoft Imagine Cup 2012’’nin birincisi seçilen ENABLE TALK adlı proje, işaret dilini  yazıya çevirebiliyor. Enable Talk bir eldiven ve bir elektronik sistemden oluşmaktadır. Her bir eldivende 15 adet sensör bulunmaktadır. Bu sensörler işaret dilini algılıyor ve el her hareket ettiğinde, bilgiler bluetooth aracılığıyla telefondaki uygulamaya iletiliyor. Uygulama, hareketleri harflere dökerek anlayabileceğimiz hale getiriyor ve sesli olarak da algılayabilmemizi sağlıyor.

eldiven

Yarışmayı kazanan Team Quadsquad adlı grubun üyeleri yaptığı açıklamada “Bir süre önce bir süpermarkette, konuşma yetisi olmayan bir insanla anlaşmakta zorluk çeken bir kasiyer gördük ve bu iletişim bariyerini aşabilecek bir cihaz olursa nasıl olacağını düşündük.” diyor üçlü Imagine Cup yazılarında  “Pazarda bu işi yapan herhangi bir cihaz olmadığını görünce çok şaşırdık. Ardından duyma engelli atletlerle görüştüğümüzde, onlar da böyle bir cihazın çok gerekli olduğunu söylediler.”

Üretim aşamasından sonra ise eldivenlerin her birinin 20 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sunulacağı belirtildi. Öğrencilerin buluşunun, konuşma ve işitme engellilerin hayatını büyük ölçüde rahatlatacağı söyleniyor.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal