İspanya – Gran Canaria’da Erasmus Deneyimi

Kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhabalar, ben Berk BABAYAVRUSU 11.07.1999 yılında İstanbul’da doğdum. Sakarya Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Hayalleri, hedefleri olan ve bunlar peşinde ilerleyen bir bireyim. Umarım benim gibi bu programda yer almak isteyen, kendini kültürel ve akademik açıdan geliştirmek isteyen, gerçekten özgür hissetmek isteyen arkadaşlara ışık tutabilirim.

Erasmus programı sürecinde hangi ülkede bulundunuz? Erasmus+ programından yararlandığınız üniversitenin ismi nedir? Neden bu ülkeyi tercih ettiniz?

Erasmus+ Programımı İspanya’nın Gran Canaria adasında, Universidad de Las Palmas de Gran Canaria’da   tamamladım. Aslında bu Üniversite tercihlerim arasında yoktu. Sakarya Üniversitesi’nde tercih dışı denilen yeni bir sistemle birlikte kazandım. Bu sistemde yaptığınız tercihlerden sonra eğer tercih dışı bir Üniversite istiyorsanız, kontenjan kalırsa sizi herhangi bir Üniversiteye atıyor. Tercih etmememin sebebi İspanyadan çok uzak bir yerde yer almasıydı fakat orada ki deneyimlerimden sonra iyi ki bu Üniversiteyi kazanmışım dedim.

Ne zaman Erasmus+ programından yararlanmaya karar verdiniz?

Bu programa katılmak benim liseden beri aklımda olan bir düşünceydi. Çünkü öz abim üniversite mezunu ve Work and Travel programına katılmıştı. Benden 4 yaş büyük olduğu yurtdışı programları hakkında beni hep bilgilendirirdi.

Hangi dönemlerde Erasmusdan yararlandınız?

2019-2020 Akademik yılının güz döneminde 2. sınıfta yararlandım.

Erasmus’a başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Erasmus programına sadece 1. Sınıfın ilk döneminde yaptığım ortalama dahil edildi. Ayrıca Üniversite hazırlık sınıfından B2 ile geçtiğim için Erasmus+ sınavına hiç başvurmadan Üniversitemin karşılık olarak gösterdiği notu kabul etmiştim. Genel ortalamam 2.46; dil puanım 75.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

İspanya Schengen Vizesi ülkelerine dahil olduğu için konsolosluktan aldığım vize Multiple kategorisindeydi, yani Schengen Ülkelerine dahil olan ülkelere vize süreniz boyunca defalarca giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Benim başvurduğum dönemde yeni bir sağlık sigortası yönergesi yayınlamışlardı. İlk görüşmemde sağlık sigortasının uygun olmadığını İspanya’ya ait bir sağlık sigorta şirketinden yaptırmam gerektiğini söylemişlerdi. Oysa ki benden 1 gün önce görüşmeye giden arkadaşların vizelerini sorunsuz bir şekilde aldığını öğrendim (Ne şans ama). Sağlık sigortamı online bir şekilde internetten çıktı alarak teslim etmiştim ve yaklaşık 3 hafta içinde pasaportumu aldım.

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

İspanya BLS Spain websitesi üzerinden randevu alarak yapmıştım. Herhangi bir vize randevu ve vize ücreti ödemenize gerek yok Erasmus+ Programında yer alacak öğrenciler bu ücretten muaf oluyorlar.

Hibeniz nasıl yattı?

Üniversitemiz ziraat banka hesabıma İspanya’ya vardıktan sonra 3 hafta içerisinde %70’ini yatırdı. Geriye kalan %30’luk kısmı geri almak içinse şartlar vardı (Yine benim başvurduğum sene gelen bir sistem benden önceki öğrenciler şartsız bir şekilde hibelerini geri almışlar.). Eğer tüm derslerden başarısız olursanız hibe ödemesi yapılmıyor, 0-10 kredi arasında derslerinizden başarılı olursanız hibenizin %10 unu veriyorlar. Son olarak 10 kredinin üstünde başarı sağlarsanız geriye kalan %30’luk kısmı geri alabiliyorsunuz.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Gran Canaria yıl boyu turistik bir ada ve ekvatoral bölge de yer aldığı için yıl boyu yaz havası hissediyorsunuz. Bundan dolayı ben yanıma sadece yazlık kıyafetlerimi, kişisel bakım ürünlerimi götürmüştüm. Bulunduğum ada özerk olduğu için birçok konuda vergiden muaftı bundan dolayı market alışverişlerinin uyguna olacağını öngördüğüm için yanımda herhangi bir kuru bakliyat, çorba falan depolamadım.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Hibeniz benim ki gibi okula vardıktan sonra hesabınıza yatıyorsa CepteTeb hesabı açtırarak Euro hesabınızı ana hesap olarak tanımlayıp ve ailenize ziraat bankasından parayı çekebilmesi için vekalet verirseniz, aileniz ziraat kartınızdan hibenizi alıp CepteTeb hesabınıza yatırabilir. Bunu belirtmemin sebebi bu bankanın Deutsche Bank ile anlaşması olduğu için paranızı komisyonsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

Erasmus yaptığım şehirde evde kaldım. Oraya gitmeden önce internetteki kira siteleriyle evler araştırmaya başlamıştım ve yaklaşık 15 kişiyle iletişime geçtim. Beğendiğim bir ev vardı fakat konuştuğum kişi bana evin tutulduğunu ama Erasmus+ öğrencileri için bir evinin olduğunu belirtmişti. Evde rahat olacağımı düşündüğüm için eve çıkmayı tercih ettim.  Mesa y Lopez’de kaldım ve burada ev kiraları adanın diğer kesimlerine göre merkezi olduğu için biraz daha pahalıydı. Aylık olarak odaya 270 Euro ödüyordum (depozitoyu ödeyip çıkarken geri aldım.) faturalar dahildi ve ev eşyalıydı. Şunu belirtmek isterim Gran Canaria’da yurtta kalmayı önermiyorum bütün eğlence mekanları ve Erasmus öğrencilerinin ev kiraladığı yer Mesa y Lopez civarıydı. Ben odayı ucuza kiraladım fakat normalde 300-600 Euro ortalaması olduğunu söyleyebilirim ev kiralarının.

Erasmus yaptığınız şehirde ulaşım nasıldı?

Gran Canaria’da herhangi bir metro veya tramvay hattı bulunmamakta, adanın bi ucundan diğer ucu 100-120km falan. Ulaşım kolaydı otobüsler adanın neredeyse her yerine gidiyordu ve ücretler normaldi. Eğer öğrenci iseniz 28 euroya aylık 80 basımlık kartlar oluyor onlardan almanızı öneririm. Ben sarı olan Guaguas karttan almıştım 8 euroya 10 basım yüklenebiliyordu ve adanın birçok alanında kart yükleme noktaları bulunmakta. Benim bulunduğum lokasyondan Üniversiteye varmam yaklaşık 40 dakika sürüyordu fakat öğrencilerle iç içe bulunmak ve Erasmus+ gezilerinden geri kalmak istemiyorsanız Mesa y Lopez’den ev kiralamanızı öneririm.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Gran Canaria’ya gelmeden önce İspanyolca A1 kursu görmüştüm ve aktif olarak her gün telefon uygulamalarıyla İspanyolcamı geliştirmeye çalışıyordum fakat yine de oraya vardığımda konuşma sıkıntıları çekmiştim fakat şunu belirtmek isterim ki Gran Canaria’ya Erasmus+ programına öğrenci gönderen çok az Üniversite var ve yerel halktan sadece 2 tane Türk arkadaşım vardı, evde ise  2 Portekizli, 3 İspanyol ile birlikte kalıyordum ve okulda A2 İspanyolca kursu alıyordum bu sebeplerden dolayı çok hızlı bir şekilde İspanyolcamı geliştirme fırsatı buldum(Aktif olarak B1 seviyesindeyim). Mühendislik öğrencisi olmama rağmen Üniversite’nin beni telekomünikasyon fakültesine kaydetmesi de benim için ayrı bir şok etkisi olmuştu ve bunu 1 ay sonra Learning Agreement’ta ders değişikliği yapmak istediğimde öğrenmiştim. Ada halkı sıcakkanlı ve anlayışlı olduğu için herhangi bir büyük sorunum olmadı.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Hayatım boyunca unutamayacağım bir anım(kabusta diyebilirsiniz) vardır. Erasmus+ sürecimin bitmeye yakın olduğu zamanlarda her Erasmus+ öğrencisinin planladığı gibi bende bir plan yaptım ve 15 gün boyunca Avrupa turuna çıktım. Bu gezimde yalnız başımaydım gezi planımın sadece 5 6 günü boyunca ev arkadaşlarımın yanındaydım; onların Erasmus+ süreci daha erken bittiği için onları da ziyaret etmek istemiştim. Turun 4. veya 5. gününde İtalya,Milano da cüzdanımı çaldırdım. Bana toplam 400 Euro ve Türkiye’ye geri gelince bir sürü evrak işine mal oldu (Ehliyetim, kartlarım ve nakit param ☹). Ucuza mal etmek için hostel kiralayıp yerleşmiştim fakat hostel daha önceden kaldığım yerler gibi değildi normalde kameralar bulunur,resepsiyonisti olur, kilitli özel eşyalarınızı koymanız için dolap olur ne yazık ki hiçbiri yoktu ve sabah uyanıp montumun fermuarlı cebinden cüzdanımın çalındığını anlayınca şok olmuştum. Sonra polis işleri falan derken gezime moralim düşükte olsa yaşıyoruz, hayattayız diyerek kendimi bir şekilde motive ederek devam ettim.

Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Bulunduğum Üniversite laboratuvar ağırlıklıydı ve yıl başından önce okulu tamamlamak için erken sınavları mevcuttu yani 2 ay içinde falan derslerinizi başarılı olarak tamamlamak için sınavları mevcuttu. Aksi taktirde yılbaşı tatilini bekleyip tekrar derslere devam edip yıl sonu sınavına katılmanız gerekiyordu. Herhangi bir ödev sistemleri yoktu yani en azından benim aldığım dersler için olmadığını söyleyebilirim. Onun dışında eğitim kalitesi ve ders içerikleri genel olarak Sakarya Üniversitesiyle aynıydı diyebilirim.

Erasmus’da sosyal ortam nasıldı?

Bu konuda çok şanslı hissediyorum kendimi. Çünkü Gran Canaria’da Türkler çok az sayıda ve eğer benim gibi geçen yıllarda giden bir arkadaşınızdan kim olduklarını öğrenmiyorsanız tanışma imkanınız çok düşük. Ada’da sadece 2 Türk arkadaşımla (Ada’da yaşıyorlar) vakit geçirdim. Üniversite’de sadece 2 Türk vardı fakat onlarda Almanya’da İspanyolca dili üzerine Üniversite okudukları için gelmişlerdi onun dışında hiç Türk yoktu. Kısacası Erasmus sürecim boyunca yaklaşık 5-10 Türk ile tanışmışımdır aralarından sadece 2 arkadaşımla vakit geçirdim. Onun dışında ki tüm vakitlerim ev arkadaşlarımla ve yine Erasmus+ programındaki yabancı arkadaşlarla vakit geçirdim yaklaşık 40-50 yabancı arkadaşım ve dost diyebileceğim hayatım boyunca iletişimde olmak istediğim 5-6 kişi var hayatımda. Üniversitenin düzenlediği birçok Erasmus gezisinde yer aldım, haftanın bir günü spor gecesi oluyordu plajda Erasmus+ öğrencileriyle zaman geçiriyorduk. Zamanımın çoğunu yüzerek, sörf yapmaya çalışarak geçiriyordum (bir türlü öğrenemedim ne yazık ki). Adanın sosyal anlamda en güzel olduğu noktalardan biri plajlarıydı diyebilirim, turistik bir Ada olduğu için birçok farklı ülkeden insanlarla tanışma fırsatı elde edebildim.

 

Erasmus sürecinde bulunduğunuz ülkenin yöresel yemeklerini tattınız mı? Eğer tattıysanız yorumunuz nedir?

Kültürümüze en yakın yemeklerin İspanya’da bulunduğunu söyleyebilirim ve bu yüzden çoğunu deneme fırsatım oldu. Ada’da birçok tapas ve kalamar yapan restoran ve kafeler mevcut. Las Canteras plajında vakit geçirip; spor yapıp enerji kaybettikten sonra soluğu kalamar yediğim bir kafede aldığım çok olmuştur. İspanya’nın kendine has birçok sosu mevcut benim favorim Aioil denilen yoğun sarımsaklı sosuydu, ağızda bıraktığı koku hoş olmasada verdiği lezzet bir o kadar güzeldi. Tortillas de Canarias dedikleri halkın her kesiminin tükettiği bir yemekleri varbenim gözümde patatesli, soğanlı omlet😊. Yine ismini öğrenemediğim güzel bir sos ile servis edilen Papas Arrugadas isimli ufak patatesleri mevcut bol tuzda haşlanıp kabuğu soyulmadan üstünde sos ile servis ediliyordu.  İsimlerini bile hatırlamadığım daha nice yöresel yemekleri var Gran Canaria’da kesinlikle aç kalmayacağınızı söyleyebilirim.

 

Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde market arasında uygunluk bakımından bir kıyaslama yapabilirmisiniz?

Ada’da mevcut bizde ki uygun fiyatlı marketler gibi 2 marka var birisi Superdino diğeri ise Mercadona. Superdino benim evimin hemen arkasında olduğu için genellikle alışverişimi oradan yapardım ama Mercadona’da bayağı ucuz yine buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Fiyatlar İspanya’nın diğer bölgelerine(Karada ki şehirlerine) göre ucuzdu çünkü bahsettiğim gibi adada farklı bir vergi sistemi uygulanıyordu.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Bulunduğum Gran Canaria adasını ve en büyük olan Tenerife adasını, İspanya’da Sevilla,Barcelona ve Madrid şehirlerini gezdim. Portekiz’de Porto, Lizbon, Braga ve Aveiro şehirlerini gezdim. İtalya’da Milano, Venedik ve Roma şehirlerini gezdim. Belçika’da Brüksel ve Fransa’da Paris şehrini gezdim.

Gerçekleştirdiğiniz seyahatleri nasıl planladınız? Gerçekten de 1€ uçak bileti mevcut mu?

Seyahatlerimi planlarken gitmek istediğim yerler ve uçak fiyatlarını kıyaslayarak planladım. Ben hiç 1 Euro uçak biletine denk gelmedim fakat baya ucuza ulaşım sağlandığını söyleyebilirim. Tüm gezi ücretleri bana 300 Euro gibi bir ücrete mal oldu. Mesa y Lopez’ den havalimanına gitmek 3.40 Euro gibi bir fiyat oradan ise Madrid veya Sevilla ya gitmek 15 20 Euro tutuyor eğer 3 hafta öncesinden falan alırsanız. Ayrıca olurda Kanarya Adaların da Erasmus+ yapma fırsatı bulursanız ada halkına özel bir kart var orada ev kiralarken kontratı 6 ay için imzalarsanız bu kartı alabilirsiniz bu sayede diğer adalara ve İspanya’nın herhangi bir şehrine ulaşım %75,%80 oranında indirimli oluyor (Diğer adalara sadece 5 Euro’ya uçabilirsiniz).  Ben sırasıyla Gran Canaria-Seville-Barselona-Milano-Paris-Venedik-Roma-Lisbon-Porto-Madrid-Gran Canaria şeklinde yaptım sadece 1 defa Lisbon’dan Porto şehrine geçerken Flixbus kullandım onun dışında tüm ulaşımımı Ryanair uçuş şirketiyle yaptım ve toplam 171 Euro ödedim. Avrupa içinde uçak fiyatları gayet uygun yani kilometre olarak kıyaslarsak ucuz bile diyebilirim.

Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Gezdiğim her şehrin kendine has güzellikleri mevcuttu. Özellikle de bir şehir belirtmem gerekirse ‘Kanallar Şehri’ olarak anılan Venedik derdim.

Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde hava durumu nasıldı?

Gran Canaria yıl boyu turistik, özerk bir ada şehri ve ekvatoral bölgede kaldığı için yıl boyu hava durumu güneşli ve sıcaktı. Güz döneminde olmama rağmen 20’nin altını görmedim. 5 ay boyunca birkaç defa yağmur gördüm o yağmurlarda 10 dakika içinde kesilip tekrardan güneş açıyordu.

Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Erasmus sürecim boyunca öyle özellikle özlem duyduğum şeyler yoktu fakat tabi ki ailem ve arkadaşlarımla düzenli olarak iletişimde bulunsam da özlemiştim. Birde hazır anne yemekleri😊.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Bana en önemli katkılarında biride İspanyolca dilini öğrenmek oldu. Gran Canaria’da Türklerle fazla vakit geçirmediğim için sürekli dile maruz kaldım ve yaklaşık 3 ay içinde akıcı şekilde konuşabildim. Ayrıca mevcut olan İngilizce seviyemi de artırma imkanı buldum.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu? Aylık  gideriniz ne kadardı?

Erasmus+ hibesi barınma ve yemek masraflarımı karşılamama yetiyordu fakat gezmek, eğlenmek, giyim alışverişi falan yapmak istediğim de bu hibe yetersiz kalıyordu.  Aylık 600-700 Euro giderim vardı.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Erasmus’dan sonra özgüvenim çok arttı ve birçok şeyi tek başıma başarabildiğimi fark ettim. Kendimi dil anlamında ve akademik anlamda geliştirdim. Küçük ayrıntılara takılmadan büyük resme bakmayı öğrendim. İnsanlarla olan iletişimimin geliştiğini fark ettim.

Erasmus’a gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

Her Üniversite öğrencisinin deneyimlemesi gereken bir program olduğunu düşünüyorum. Her anınızı dolu dolu yaşayın hiçbir gününüz boş geçmesin sadece gezip eğlenme, arkadaşlık, sosyallik anlamında değil kendinizi akademik anlamda da geliştirin. Ve şunu fark ettim gitmeyen arkadaşlar genellikle dil ve akademik ortalama konusunda korkuyorlar. Arkadaşlar hiç dil bilmeden gitmek tabi ki iyi değil ama emin olun orada ki süreçte zaten diliniz gelişiyor, kendi ayaklarınız üstünde kalmayı öğreniyorsunuz. Akademik başarınızı Türkiye’de de telafi edebilirsiniz ama siz mezun olduktan işe güce başladıktan sonra böyle bir fırsat bir daha ayağınıza gelmeyebilir. Gidin, görün, eğlenin, öğrenin, yaşayın ve benim gibi cüzdanınızı çaldırmayın 😊 .

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş