Just-in-Time (Kanban Sistemi)

Sakichi Toyoda,1867 yılında japonya’nın Kosai şehrinde doğmuştur. Çiftçi bir baba, Ikichi’nin ilk oğludur.Baba Ikichi çiftçiliğin yanında ayrıca halıcılık’da yapmaktaydı. Sakichi ilkokuldan mezun olduktan sonra baba Ikichi’ye destek olmak için halı ticareti işine girmiştir. Saichi ilerleyen zamanlarda otomatik tekstil makinası üzerine patent almıştır. Sakichi Toyoda dokuma tezgahını 1930 yılında İngiliz Platt kardeşlere satmıştır. Sakichi Amerika gezisinde otomotiv sektöründe gelişme kendisini etkilemiştir.Oğlu Kiichiro  Toyoda’ya otomotiv sektörüne yönelmesine bu konuda geniş araştırma yapmasını istemiştir. Tezgah satımından elde ettiği geliri otomotiv sektörü üzerine araştırmacılar için harcamıştır.
Sakichi TOYODA
Sakichi Toyoda
“Toyata Üretim Sistemi” sisteminin geliştiren kişi olan Taiichi Ohno, Sakichi Toyada’nın sahip olduğu tekstil fabrikalasında çalışıyordu. Taiichi,Nagoya’daki Higher Industrial School’dan mezun Makine Mühendisidir.
Taiichi OHNO
Taiichi OHNO

 

Toyota Üretim Sisteminin temel bacağını direği Justin time yani diğer adıyla Kanban sistemidir.
“Just-in-Time”, Taiichi Ohno’nun tarafından 1950 yılında bulunduğu Toyata fabrikasında montaj hattı( ikinci bant)  denenmeye başlandı. Diğer ilk hat hat işleme ve kaynaktı o bölgenin sorumluluğu onda olmadığından uygulanamadı.1962 yılında iki banttın  yönetime gelince ilk hattada uygulanmaya başlandı.

 

Just-in-Time diğer adıyla Kanban sistemi deposuz üretimdir.Bir gün önceden gereken malzemeler tedarikçiden temin edilir ve üretim ona göre ilerler.Ama bu sistemde en önemli şey tedarikçilerinde Kanban sisteme uyum sağlamasıdır.Kanban sistemi,üretimde ne fazla ne azı temel alır.Dünyadaki üretim sürecindeki israfın herkes için anlaşılması  1973 Petrol krizi yeterli oldu.

Just-in-Time (Kanban) Avantajları

  • Fabrika içerisinde depo alanına ihtiyaç duyulmaz
  • Ürün nakli için işçi gerekmez –
  • Stoktaki malzemelerin taşınması için forklift’e ihtiyaç duyulmaz
  • Stok bakımı ihtiyacı yoktur
  • Depo idaresi için personel gerek yoktur
  • Depodaki ürünlerin yıllık sayımı için zaman kaybı olmaz.
Toyata Üretim Sistemini ve tarihini daha detaylı öğrenmek istiyorsanız. Taiichi OHNO’nun kendisinin yazdığı kitabı okuyabilirsiniz.
Toyata Ruhu
Toyata Ruhu
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →