Karanlıkta Solar Hücre Enerjisini Depolamak

 

     Araştırmacılar solar enerji için ölçeklendirilebilir depolama üzerinde ilerlemiş olsalar da güneş karanlık olduğunda enerji kullanımı ve depolaması bir sorun haline gelmektedir.

 

pv enerji depolama

 

   Arlington / Texas Üniversitesi’nde araştırmacılar bu sorunu çözebilecek bir gelişme buldular; vanadyum foto-elektrokimyasal akış hücreleri gece bile büyük ölçüde solar enerjiyi depo edebiliyorlar. Araştırma grubuna göre başarılarının anahtarı ise vanadyum elektrolitlerinin kullanımı.

 

  İlk sonuçlar depolama / yayılma solar enerjisinin bu yaklaşımı için fizibilitesini ispatladı. Karanlık koşullar altında bile hidrojen tungsten bronzun yarı iletkenden ışıkla üretilmiş elektronları yaymadan ve depolamadan sorumlu olduğunu gösterdi.

 

   Ayrıca sonuçlar elektron depolama ve vanadyum elektrolitleri arasında önemli bir sinerjiye işaret etmekte; potansiyel olarak büyük prensipler sunan yüksek kapasiteli elektron depolama ve fotoakımda önemli gelişmeler aralarındaki sinerjiyi oluşturan alanlardır.

 

vanadium

 

    Araştırmacılar şu anda bu sistemi daha geniş ölçeklerde nasıl test edeceklerini anlamak için daha büyük prototipler üzerinde çalışmalar yapmaktalar.

 

    Ekipte yer alan Dong Liu “Daha fazla işlem doğrulamak için şu anda büyük ölçekli solar enerji depolamaya potansiyel olarak izin veren hücre prototipi üzerinde çalışmaktayız.” şeklinde demeçte bulundu.

 

 

Çeviren : Meltem Oruçoğlu
Kaynak : pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/cs502024k

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal