Kariyer yolunda CAD Programı Tavsiyeleri- Solidworks, Catia, Siemens NX

En iyi CAD programı hangisidir?

Şu an üniversite de mühendislik okuyanların kafalarındaki sorulardan biri de şudur: “En iyi CAD programı hangisidir? Hangisini öğrenirsem kolay iş bulabilirim? Bir programda çok şey mi bilmeliyim yoksa çok programdan bir şeyler mi ?” Elimden geldiğince, doğrularım ve yanlışlarımla bu ilk yazımda sizlere “bildiğim kadarıyla bir şeyler” anlatmaya çalışacağım.

Mekatronik mühendisliği okuduğum yıllarda ben de sizin gibi bu soruyu kendime çok sormuştum. Bir şeyler yapmam gerekiyordu çünkü para kazanmak için iyi bir mühendis olmam gerektiğini düşünüyordum. Böyle olmadığını daha sonraları öğrendim fakat konu bu değil.

Şu zamana kadar 3 farklı CAD tasarım programı kullandım. Bunlarla ilgili sizlere bilgi verebilir. Öğrenme ve tasarım yapabilme tarihine göre sıralamam SOLIDWORKS, CATIA, NX.

SOLIDWORKS

Türkiye’de  üniversitelerin çoğunda  3D tasarımının öğretildiği programdır çünkü mekanizmaları hareket ettirmek bu programda çok kolaydır. User-friendly yani kullanıcıların isteklerini kolayca bulabilmesi ve yapabilmesini sağlayan bir arayüze sahiptir. Güzel renkler atayabilir, bir frekansta sistemin hareketini sağlayıp o sistemdeki parçaların grafiksel analizi elde edebilirsiniz. Bunlar SOLIDWORKS’un güzellikleridir. Tasarıma girişte bu programın kullanılmasının temel sebeplerindendir. GRABCAD gibi sitelerde bolca örnek data da bulunur.

Bu programı daha çok hareketli makinalar yapan küçük sanayi firmaları daha çok kullanır. Evet bazı global firmalar da kullanır ama ekseriyetle büyük firmalar bu programı kullanmaz. Neden? Çünkü bu programda montaj ağacına eklenen parçaların sayısı arttıkça program yavaşlamaya başlıyor! Bir hata yapıp yapılanları geri almaya başladığınızda bazen domino etkisiyle bir çok parçada da yapılanlar gitmeye başlıyor! Bazen de program hiçbir şey yokken kendi kendine çöküyor! Umarım gelecek olan güncellemeler daha iyi seviye varır.

CATIA

Ben Kocaeli Üniversitesinde okudum. İzmit’te Elginkan Vakfı’na bağlı Ahmet Elgin Meslek Kursaları mevcuttur. Hazır bir şeyler deme imkanım varken tüm Elginkan ailesine şükranlarımı sunuyorum. Bir kuruş para almadan alanında uzman mühendis ve hocalar teknik eğitim veriyor. Ben de üniversite zamanında bu eğitim merkezinden faydalandım. Burada 5 tane eğitime gittim. Bunlardan biri de CATIA’idi.

CATIA yüzey modelleme konusunda çok uzun süre rakipsizdi. Kimilerine göre halen rakipsiz. CATIA öyle bir program ki soluk ve renksiz kötü bir arayüzü olmasına rağmen, bir şey yapmak için kırk takla attırmasına rağmen bir kere takıldınız da sizi bırakmaz. Otomotiv sektöründe ki bir çok firma CATIA kullanır. CATIA’de SOLIDWORKS ile mukayese edilemeyecek bir stabiliteye sahiptir. Öğrenmek için gerekli kaynak SOLIDWORKS’e göre daha azdır ama iş bulmada sizi bir kaç adım öne taşır. Öğrenmesi zordur ama imkansız bir zorlukta değildir.

Bu yazıyı okuyanlar büyük ölçüde üniversitede mühendislik okuyanlar olacaktır. Benden size tavsiye SOLIDWORKS programında genel tasarım mantığını kaptığınızı hissettiğinizde hemen CATIA öğrenmeye başlayın. Karamsarlığa kapılmayın sizden yeni mezun olarak hemen yüzey modelleme kalıp tasarımı istemeyecekler. Sizden orta seviye bir yeterlilik isteyecekler. Unutmayın SOLIDWORKS’den CATIA’ya geçişte en büyük zorluk mouse harekleri olacaktır:) Mouse hareketlerini beyniniz otomatik olarak yapmaya başladığında CATIA’yı CV’nize yazabilirsiniz.

NX

NX programı CATIA ve SOLIDWORKS gibi Fransız Dassault Systèmes’e ait bir program değildir. Alman SIEMENS’e ait bir programdır. Kronolojik olarak en son içine girdiğim ve halen aktif olarak kullandığım bir programdır. Kendi kişisel fikrime göre CATIA ve SOLIDWORKS’den daha iyidir. CATIA’nın yapabildiklerini SOLIDWORKS’un yapılabilirliğiyle birleştirmiştir diyebilirim. CATIA kadar belki yaygın olmasa da benim bildiğim iki büyük şirket bu programı kullanıyor. Mercedes-Benz’e sahip Daimler AG ve FIAT’a sahip FCA. Bu iki dev şirket kendisi kullandığı gibi kendisiyle çalışan yan sanayileri de bu programı kullandırmaktadırlar. Bu iki şirket de vakti zamanında CATIA kullanıyordu. CATIA’dan kendilerinin istediği yeni bir takım özellikleri alamayınca bu iki şirket, NX’e geçti. Bu geçiş sancılı olduğu çünkü tüm know-how’un taşınması gerekiyordu. Aslında piyasada hala CATIA’nın NX’den fazla kullanılmasının sebebi de budur. Yan sanayiler bağımsız olmayıp istediği zaman program değiştiremezler. Ana sanayi de tüm birikimlerini dönüştürmekte zorlanırlar. Dönüşümü istese bile kendini o programa vermiş tasarımcılarını da düşünmek zorundadırlar. Adamlar senelerce kullanıp her şeyine ait bir programı bırakıp yeni programa geçtiklerinde ne kadar iyi olurlarsa olsun bocalarlar. Seri üretime dayalı ve her bir saniyenin değerli olduğu bir sektörde bu iş biraz can sıkıcı.

Son olarak sizlere tavsiyem eğer bir tasarımcı olmak istiyorsanız bu 3 programı da kullanabiliyor olun. İş görüşmesine gittiğinizde sizi parmakla gösteriyor olurlar. Çalıştığınız sektör ve firmada spesifik bir programda ister istemez uzmanlaşırsınız. Ama maksat o firmaya girebilmek. İnternetten güzel bir tasarım örnekleri bulun ve bu örnekleri her 3 programda da hızlı bir şekilde yapabiliyor olun. İnanın bu size bir çok kapı atacak, “rakip” diğer kişilerle aranızda bir fark oluşturacaktır.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Normal 
  • Gereksiz