Lazer ile veri iletimi

Lazer ile veri iletimi

       Ay ve Dünya arasında lazer ile veri iletimi gerçekleştirildi. 18 Ekim 2013 tarihinde MIT ve NASA dan bir grubun yaptığı çalışma sonucunda Dünya yüzeyinden Ay yüzeyine 622 Mbit/s veri gönderildi.

ay

 

          Lazer yöntemi uzay haberleşmesinde klasik radyo frekans haberleşme sistemlerinden 6 kat daha hızlıdır. 3 Şubat 2014 de SPIE Photonics West konferansında sunulan araştırma sonuçlarına göre atmosfer koşulları Ay’ın Dünya ile arasındaki mesafenin artması gibi olumsuz koşulların olması sonucunda bile aktarımın 311 Mbit/s olarak gerçekleşeceği bildirildi.

        Lazer sistemlerinin şimdi düşük kapasiteli olması nedeniyle iletim yavaş ileri ki zamanlarda bu hızın 100 katına çıkabileceği düşünülüyor. Google Maps Mars haritası yapmak istese bunun şu an ki teknolojiyle onlarca yıl süreceği oysa ki lazer teknolojisi ile sadece on hafta süreceği araştırmanın faydalarını daha net ifade etmekte.

 lazer

        Dünya üzerindeki araştırma istasyonu 40W güç hattı sağlayabilmekte ve veriyi 622 Mbit/s ile Ay’a iletmekte. Ay üzerindeki uzay istasyonu ise 0,5 W güç hattı sağlayabilmekte ve 20 Mbit/s ile veriyi Dünya’ya iletmekte.

      Eski sistemlerle gönderilen veriler bazen 3 günde indirilirken lazer yöntemi ile sadece 5 dakika sürmüştür. Araştırma grubunun bir sonraki hedefi 2017 yılında 1GB/s veri iletimi yapabilmek.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Gereksiz 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →

One Comment on “Lazer ile veri iletimi”

Comments are closed.