Macaristan – Budapeşte’de Erasmus Deneyimi

Kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhabalar, ben Muhammed KOCAOĞLU,  1998 senesinde Mayıs ayının 4. Günü Hatay’ın Altınözü ilçesinde dünyaya geldim. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde bir engel  çıkmazsa mezun olacağım. İleri için hedefleri olan, çalışan, çabalayan bir bireyim. Seyahat etmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyorum ve insanlar arasında iletişimin önemli olduğunu düşünüyorum.

Erasmus programı sürecinde hangi ülkede bulundunuz? Erasmus+ programından yararlandığınız üniversitenin ismi nedir? Neden bu ülkeyi tercih ettiniz?

Erasmus programı süresince Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulundum. Üniversitemin adı Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi idi.  Bu ülkeyi tercih etmemin sebebi seçeneklerim arasında eğitimi en iyi olan ve en çok tercih edilen olmasıydı. Diğer bir sebebi ise dayımın iş münasebetleri sebebiyle Budapeşte’ye sık gidip gelmesiydi, bana şehri çok övmüştü, bu da bana teşvik oldu.

 

Ne zaman Erasmus+ programından yararlanmaya karar verdiniz?

Erasmus fikri aslında bende hiç oluşmamıştı. Akademik kaygısı olan biriydim. Gidersem acaba ortalamam düşer mi veya geride mi kalırım, yılım mı uzar soruları zihnimde önemli yer tutuyordu. Bir gün hazırlık sınıfından arkadaşım Ali Fuat bana puanın iyi, ingilizcen de iyi neden düşünmüyorsun dedi, bana biraz cesaret verdi öyle sınava kaydoldum, sonrası kendiliğinden gelişti. Bana vesile olan kişi bu arkadaşım oldu.

Hangi dönemlerde Erasmusdan yararlandınız?

2019-2020 akademik yılının güz döneminde yararlandım, o zaman 3. sınıftaydım.

Erasmus’a başvururken akademik puanınız kaçtı ve dil puanından kaç aldınız?

Başvuru yaparken akademik puanım 4 üzerinden 3.48’di. Başvurudan önce hem YDS sınavına, hem de okulun erasmus için yaptığı dil sınavına kaydoldum. YDS’den 82.5, okulun dil sınavından 77.5 aldım. Daha yüksek olduğu için YDS puanımı kullandım.

Erasmus yapmak için gereken vize ne kadar sürede çıktı?

Başvuru yaptıktan sonra vize çıkması yaklaşık 1.5 ay sürdü.

Gittiğiniz ülke için vize başvurusu nasıl yaptınız?

Vize başvurusunu hem Ankara’da hem de İstanbul’da yapabiliyordum. İstanbul’da oturmama rağmen, İstanbul’da randevu için yakın tarih bulamadığımdan dolayı Ankara’dan randevu aldım. Okuldan gerekli olan belgeleri hazırladım. O zaman 60 Euro vererek sağlık sigortası çıkarttım. Vize başvurusu için de 85 Euro verdim.

Hibeniz nasıl yattı?

Hibenin 70%’lik kısmı, Macaristana’a gittikten 2-3 hafta sonra yattı. 30%’luk kısmı ise geri dönünce yattı.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Giyecek olarak birkaç parça yazlık kıyafet aldım, yanımda götürdüklerim genel olarak kışlık kıyafetlerimdi.  Orada yiyebileceğim poğaça, oruk, bisküvi aldım. Kışın hastalığa karşı annem yanıma tarhana koydu. Bunlar dışında kişisel bakım ürünlerimi, bilgisayarımı götürdüm.

Bulunduğunuz ülkede para çekme için en uygun banka hangisiydi?

Benim kartım ziraat bankasıydı. Oradaki OTP bank az komisyon alıyordu. Para çekerken her zaman OTP bankamatiklerini kullandım.

Erasmus yaptığınız şehirde yurtta mı kaldınız yoksa evde mi ? Tercihinizin sebebi nedir? Konaklama ücretleri ne kadar mal olmaktadır?

Budapeşte’de 5 ay boyunca evde kaldım. Konaklama arama sürecinde evlere de, yurtlara da baktık. Baktığımız yurtların ücreti 200 Euro civarındaydı. O sıralarda iyi bir ev de denk geldi, öyle olunca evin daha rahat olacağını düşündüğümüzden evi kiraladık. Ev ücreti bana aylık yaklaşık 270 Euro’ya mal oldu. Aylık hibe 300 Euro’ya denk geliyordu. Nerdeyse bütün hibeyi kiraya verdim.

Erasmus yaptığınız şehirde ulaşım nasıldı?

Budapeşte’nin ulaşım altyapısı gayet iyiydi. Şehrin çoğu önemli noktasından geçen 4-6 tramvaylarını çok sık kullanıyordum. Ulaşımın 7-24 olması çok iyiydi. İstediğim her yere rahatlıkla gidebiliyordum. Bisiklet de orada ulaşım için çok kullanılıyordu. Bir defasında bisikletle şehir değiştirdik. Şehrin içinden Tuna nehri geçtiğinden nehir de ulaşımda kullanılıyordu.

Erasmus süreci boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

Erasmus sürecinde çok büyük sıkıntılarla karşılaşmadım. Gitiğim ilk hafta sıkıntılıydı. O sürede pansiyonda kaldık. Pansiyonda eşyalarımızın güvenliği yoktu, bir gece pansiyona hırsız bile girdi. O süreçte kalacak yer de arıyorduk. İlk hafta yoğun ve yorucuydu. Daha önce hiç evde kalmamıştım ve yemek yapmayı da bilmiyordum. Yemek yapmayı öğrenme sürecim biraz zorlu oldu, sonlara doğru çok yemek yapmadım, genelde dışardan döner yiyordum. Budapeşte’de çok sayıda dönerci vardı. Orada ulaşım için aylık 3500 forint vererek sınırsız biniş hakkı elde ediyorduk. Bu öğrenciler içindi ve ben de bundan aldım. Öğrenci belgemi henüz okuldan almadığımdan ve öğrenci bileti aldığımdan 8000 HUF(yaklaşık 160 TL) ceza yedim. Benimle beraber 2 arkadaşım da aynı durumdan ceza yedi. Öğrenci olduğumuzu gösteren farklı belgeler göstermemize rağmen, adam öğrenci belgesi diye tutturdu ve cezayı yazdı, ödemek zorunda kaldık. İngilizce bilmediğinden çok da anlaşamadık.

Sizi en etkileyen şeyler bu süreç boyunca neler oldu?

Oradaki insanların sinirleri alınmış gibiydi. Birbirlerine 2 metre mesafeden bağırıp çağırıp yollarına devam ediyorlardı. Oradaki evler genel olarak 80 ,90 senelik evlerdi. Evleri bir şekilde korunmuştu, şehir bana müze izlenimi veriyordu. Budapeşte’de çok fazla Türk izi vardı, bunlar beni derinden etkiledi.

Gül Baba Türbesi
Ülkeniz ile gittiğiniz ülkenin üniversite eğitimi arasındaki farklar nelerdi?

Bizim üniversitenin eğitimi daha zordu, Türkiye’de ki hocalarımız teoride çok daha bilgiliydi. Budapeşte’deki üniversitede çok zorlanmadım. Orada uygulamaya çok önem veriliyordu. Bir derste biri bir şey anlamadığında hoca labaratuvarına götürüp devreyi kurup, gerekli açıklamayı orada yaptı. Bazı hocalar dersi, kampüs dışında, anlatacağı konu ile alakalı yere götürüp anlatıyordu.

Erasmus’da sosyal ortam nasıldı?

Erasmus boyunca çok sayıda etkinlik  düzenlendi. Spor etkinlikleri, geziler, tanışma toplantıları sık sık oluyordu. Bir defasında erasmus öğrencileri ile bisiklet gezisi düzenlendi. Budapeşte’den Szentendre’ye bisikletler  ile gidip geldik, 54 km bisiklet sürmüştük. Böyle etkinlikler vasıtasıyla çok sayıda insanla tanıştım, sohbet ettim, ingilizcemi geliştirdim.

Szentendre bisiklet turu
Erasmus sürecinde bulunduğunuz ülkenin yöresel yemeklerini tattınız mı? Eğer tattıysanız yorumunuz nedir?

Macaristanın yöresel yemeklerini tattım. Bir çeşit pilavlarını, hamur mamulu olan langoşlarını ve bir çeşit çorba olan gulaşlarını tattım, langoş ve gulaş çok güzeldi, pilavlarını ise hiç beğenmedim.

Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde market arasında uygunluk bakımından bir kıyaslama yapabilirmisiniz?

Meyve ve sebze genel olarak pahalıydı. Bir karış uzunluğunda biber için 89 forint veriyorduk, yani yaklaşık 2 TL ediyor. Kullandığım diğer ürünler aşağı yukarı aynıydı.

Erasmus boyunca hangi şehirleri gezdiniz?

Budapeşte, Szentendre, Debrecen, Esztergom, Zagreb, Ljubljana, Viyana, Bratislava, Prag, Krakow, Berlin, Venedik, Treviso, Roma, Barcelona, Madrid şehirlerini gezdim.

Esztergom Kalesi
Gerçekleştirdiğiniz seyahatleri nasıl planladınız? Gerçekten de 1€ uçak bileti mevcut mu?

Resmi tatil ve hafta sonlarına denk getirmeye çalışıyorduk. 1 Euro’ya bilete hiç rastlamadım. Aldığım en uygun uçak bileti için 9 Euro ödedim.

Sizi en etkileyen şehir hangisiydi?

Beni en çok etkileyen şehir Venedik’ti. Venedik’e yeniden gitmek isterim. Venedik’in labirent gibi sokaklarını, denizini herkes görmeli.

Erasmus sürecinde bulunduğunuz şehirde hava durumu nasıldı?

Budapeşte’de havalar genel olarak soğuktu. Benim orada olduğum sürece çok fazla yağış olmadı, birkaç defa kar yağdı.

Bir kış günü Budapeşte
Oradayken Türkiye’ye özlem duydunuz mu ve en çok özlediniz şeyler nelerdi?

Türkiye’yi çok özledim. En çok kendi evimi, ailemi, yurdum insanını özledim. Yemek ile arası çok iyi olan biri olmadığımdan, yalnızca birkaç yemeği özledim.

Gittiğiniz ülke dil yeteneğinize katkısı oldu mu?

Dile kesinlikle katkısı oldu. Seyahatlerde, okulda mecburen ingilizce konuşuyorduk. Özellikle konuşmam çok gelişti.

Erasmus yaptığınız süreç boyunca hibe haricinde harcamalarınız oldu mu? Aylık  gideriniz ne kadardı?

Aldığım hibenin neredeyse tamamı kiraya gidiyordu. Hibe dışında 1500-2000 Euro harcadım. Aylık giderim ortalama olarak 600 Euro’yu biraz aşıyordu.

Erasmus’dan  sonra kendinizde bir değişim hissetiniz mi?

Kendimi dünya insanı olarak görmeye başladım. Kendime olan güvenim arrtı. Bazı konularda artık daha geniş bakabiliyorum. Daha sosyal bir insan oldum, erasmusa gitmeden önce daha çekingendim. Farklı aksanlara kulak dolgunluğum oldu. Çok fazla insan tanıdığım için insanların niyetlerini artık daha kolay anlayabiliyorum.

Erasmus’a gidecekler için  tavsiyeleriniz nelerdir?

İmkanı olan herkesin mutlaka bu deneyimi yaşamasını öneriyorum. Akademik olarak geride kalırım diye asla düşünmesinler. Erasmus, Akademiden çok daha fazlasını 5 aylık sürede verebiliyor. Paralarını geziler, farklı tatlar için sonuna kadar kullansınlar, bir daha asla böyle bir fırsat gelmeyeceğini her zaman akıllarında tutsunlar.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Gereksiz 

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →