Microsoft 200 MB Veriyi DNA Paketine Depoladı

 

Microsoft 200 MB veriyi DNA paketine depoladığını duyurdu. Microsoft potansiyel veri depo çözümleri için biyolojik kaynaklar üzerinde araştırmalar yapmaktaydı ve bunun için 10 milyon DNA sarmalını Twist Bioscience’dan satın aldı.

 

Microsoft, DNA’nın yüksek kapasiteli, etkili ve uzun dönem veri depolama için uygun olduğunu belirtmekte. Örnek vermek gerekirse 1 gram DNA’da 1,000,000,000 TB veri güvenli bir biçimde saklanabilmektedir.

International Data Corporation (IDC) göre gelecek yıl data akışının 16 trilyon gigabayta ulaşması düşünülüyor. Bu da 100 adet dev veri merkezi anlamına gelmekte. Bilim adamları bu ihtiyaca uygun alternatif veri depolama alanları ve yeni veri depolama yöntemleri bulmayı amaçlamaktadır. Bu yöntem ile yaklaşık olarak bir ayakkabı kutusu kadar DNA paketinde 16 trilyon gigabayt veri kusursuzca depolanabilmektedir.

 


Kaynak
www.technologyreview.com/s/601851/microsoft-reports-a-big-leap-forward-for-dna-data-storage
www.microsoft.com/en-us/research/project/dna-storage

Çeviren: Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →