MikroC ile Pic Programlama , Dc motor kontrolü

Pic ile motor  kontrolü robotik çalışmalarda en çok ihtiyaç duyulan uygulamadır.Bu yazıda Dc motor kontrolünün yapıldığı uygulama anlatılmıştır.

 

Yapılan uygulamada başlangıçda LCD Display’de 3 sn ‘Komhedos Hos Geldiniz’ yazısı gösterilecek bu sırada motor duruyor olacak,ardından motor sağa dönecek Lcd Display’de ‘Motor Sag’ yazısı görülecek bu işlemde 3 saniye sürecek,bu işlemden sonra  3 sn boyunce motor sola dönecek Lcd Display’de ‘Motor Sol’ yazısı görülecek.Bu işlemler sürekli tekrarlanacaktır.

Bu uygulamada kullanılan Pic 16f628a’dır.Dc motor olarak 80 Rpm’lik 12 volt Redüktörlü motor kullanılmıştır.Uygulamada 7805 devresi ve Lcd Display kullanılmıştır.Bu uygulamaların nasıl yapıldığını aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.

Lcd Display uygulaması için tıklayınız

7805 devresi için tıklayınız

L298N Motor Sürücü

Motorları sürmek için kullanılan motor sürücü entegresi L298N’dir.Bu sürücü 15 pine sahiptir.2 kanallıdır ve aynı anda iki dc motoru sürebilir.Motorlara 5-46 v arasında motor başına 2A akım verebilmektedir.Zorlama akımı 3A’dır.

L298N bacak bağlantısı
L298N bacak bağlantısı

MikroC motor kontrolü kodları

 

Pic ile motor kontrol uygulamasının İsis-Protesus’da simülasyonu

pic ile motor kontrol isis

Uygulamanın board üzerinde kurulmuş hali
Uygulamanın board üzerinde kurulmuş hali

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →

One Comment on “MikroC ile Pic Programlama , Dc motor kontrolü”

  1. Geri bildirim: Çizgi izleyen robot

Comments are closed.