Milgram deneyi

 

       Milgram deneyi, insanların otorite sahibi bir kişi veya kurumun isteklerine, kendi vicdani değerleriyle çelişmesine rağmen itaat etmeye ne ölçüde hazır olduklarını ölçme amacını güden bir deneyler dizisinin genel adıdır. Deney 1961 yılında Stanley Milgram tarafından Yale Üniversitesi’nde özel olarak hazırlanan bir odada gerçekleştirilmiştir ve deney defalarca tekrarlanmıştır.

 

      Katılımcılara deneyin ‘cezanın öğrenmedeki etkileri’ üzerine olduğu söylenildi.Her defasında gazete ilanları ile bulunan kişiler öğretmen deney ekibinden olan kişide öğrenci rolünü üstleniyordu. Denekler 20-50 yaş arasındaydı. Deney esnasında öğretmen öğrenciye ezberlemesi için sözcükleri okuyor ve daha sonra karşılığındaki kelimeyi öğrenciye soruyordu. Eğer cevap yanlış ise her defasında artırılarak elektrik şoku veriliyordu. Oysa ki öğrenciye hiçbir şekilde elektrik şoku verilmemekte tüm cihazlar sadece deneyin bir parçasıydı.

 

       Fakat deneyin sonuçları oldukça şaşırtıcıydı hangi yaş hangi millet hangi tarihte yapılırsa yapılsın ortalama olarak her 3 kişiden 2’si otoriteye bağlı kaldı. Deney sonrası katılımcılar üzerinde yapılan araştırmada ise her 5 denekden 4’ü bu deneyden memnun kaldığını belirtti. Bu deney günümüzde de hala tekrarlanmakta ve hala daha aynı sonuçlar alınmakta. Savaşlarda masumları öldüren askerlerin komutanlarından aldığı emri uygulamasını bu deneyle daha iyi anlıyoruz. Bu deney birçok film,belgesel ve müziğe öncülük etmiştir. Bu videoyu izlediğinizde tarihte yaşanan birçok acı olayı ve hala yaşanmakta olan katliamları daha iyi anlayabilirsiniz . İyi seyirler.

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →