Mobil İnternet Veri Kullanımı Azaltma

 

    Kullanıcılar servis sağlayıcılarından aldıkları internet paketleri kapsamında yaygın olarak  1-2 Gb mobil internet kotalarına sahip oldukları yapılan istatistiklerde görülmektedir. Oysa ki birçok kullanıcı kullandığı akıllı telefonun ayarlarını çok iyi bilmediğinden mobil veri paketlerini tam anlamıyla faydalı bir şekilde kullanamaz. Çünkü daha birkaç hafta geçmeden interneti pek kullanmamasına rağmen kotası dolar.

a

    Bunun sebebi ağırlıkla arka planda çalışan uygulamaların gerçekleştirdiği güncellemelerdir. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu bu tür uygulamaları ayarlarından kısıtlı hale getirerek sadece wi-fi ağına bağlı olduğunda güncelleme yapmasını sağlamaktır. Bu sayede mobil internet paketinizin kotasını rahat bir şekilde ay sonuna kadar kullanabilirsiniz.

b

    Ayrıca mobil veriyi sınırlayarak ay sonu yaşanacak kötü sürprizlerden de kurtulabilirsiniz. Örneğin 2 Gb’lık veri paketi kullanıyorsanız cihazınızın mobil veri sınırını 1,99 Gb olarak belirleyerek bu sınıra ulaştığınızda, cihazınız size uyarı verecek, mobil interneti otomatik olarak kapatacaktır.

 

c

 

Ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi eğer arkaplan verisi kısıtlanmasaydı Google Play Store uygulaması yüksek miktarda veri kullanımına neden olacaktı.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →