Mühendisin Seyahatnamesi-Ukrayna

2017 verilerine göre 44,83 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük yüzölçüme sahip ülke olan Ukrayna,24 Ağustos 1991 yılında Sovyet Birliğinden ayrılmıştır. Halkın büyük çoğunluğunu Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine bağlıdır.1 Haziran-8 Haziran tarihleri arasında bulunduğum Ukrayna’da Kiev kentini gezme fırsatı yakaladım.Bu yazıda bu iki kentte ziyaret edilmesi gereken noktalar ve bunlar ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Eski Sovyet Ukraynası bayrağı ve Ukrayna’ya ait güncel bayrak

Rodina Mat

Türkçe ismi anavatan heykeli,İngilizcesi ise Motherland heykeli.9 Mayıs 1981 yılında Zafer yılının yıldönümünde Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda Sovyet Birliğinin 2.Dünya Savaşın da aldığı zaferin onuruna halka açılmış eserdir.Başlangıç da altın kaplama yapılması düşünülmüştür.Sonradan bu fikirden vazgeçilmiştir.Heykelin toplam uzunluğu 102 metredir.Heykelin tuttuğu kalkanda eski Sovyetler Birliği devlet arması bulunmaktadır. Bu armanın kaldırılması üzerine tartışmalar hala güncelliğini korumaktadır.

Anavatan heykelinde kalkan üzerinde bulunan Sovyetler Birliği arması

Holodomor Kurbanı Anıtı

Holodor,Ukraynaca’da “Açlık ile öldürmek” anlamına gelmekedir. 1932 ile 1933 yılları arasında gerçekleşen günümüzde çok az ülke tarafından kabul edilen bu katliamda Sovyet arşivleri açıklanmasa da milyonların öldüğü söylenilmektedir. Bu katliamı planlayan kişinin Ukrayna’nın bağımsızlık hareketine karşı Stalin olduğu söylenmektedir. Gerçekleşen ve günümüzde 1933 yılında yaklaşık olarak 5-10 milyon arasında insanın öldüğü belirtilmektedir.

Eternal Love Heykeli

Kiev Mariinskyi Parkın da bulunan birbirine sarılan iki yaşlı çiftin heykeli günümüzde büyük ifade etmektedir. Bu heykelde ki kişiler İtalyan asker Luigi Pedutto ile Ukrayna asıllı Morkyna Yurchuk idir. Luigi ile Morkyna 1943 yılında 2.dünya savaşında  Avusturya’da bulunan Naziler tarafından yapılan toplama kampında tanışmıştırlar. Tanıştıkları zaman 20 yaşındandıydılar. Tanıştıklarında, dil bariyerine rağmen birbirlerine aşık olmuşturlar, ayrıca birbirlerine destek olup korkunç savaş sırasında yaşam mücadelesi vermeye çalışmıştırlar. 1945 yılında Sovyet birliği bağlı orduların şehire girmesiyle birlikte kamptan kurtularak özgürlüklerine kavuşmuşturlar. Ama bu onlara mutluluk getirmemiştir. Luigi,Ukrayna’ya Morkyna ile yerleşmek istemiştir ama o zaman herhangi bir Sovyetler birliğinin uydu ülkesinde yabancı kabul edilmediğinden bu durum imkansız haline gelmiştir. Bu çift birbirini kaybetmiştir. 60 yıl aradan sonra kayıp akraba ve yakınlarını bulmak isteyenler için yayında olan “Wait for Me” adlı televizyon programına Luigi mektup yazdı.Luigi’nin kayıp aşkı Ukrayna’nın merkezinde Dnipropetrovsk yakında bulunan köyde bulundu. Bu ikili için inanılmaz haber oldu.2004 yılında,60 yıl aradan sonra bu ikili televizyonda Kiev’de  Maryinskyi’de bulunan heykele ilham kaynağı olan sarılma pozunu verdiler.

Mihail Bulgakov Müzesi

Köpek kalbi,Genç bir doktorun anıları ve Usta ile Margarita eserleriyle ününü dünyaya duyuran yazar olan Mihail Bulgakov’un eserleri, çocukluğuna ve iş hayatına dair ürünlerin sergilendiği  müze 1991 yılında açılmıştır. Rus kökenli yazar Kiev’de müze haline getirilen evde dünyaya gelmiştir. Moskova’da da ayrıca Mikail Bulgakov hayatını geçirdiği dairede müze haline getirilmiştir. Döneminde eserleri Sovyet Birliği’nde hiciv olarak yayınladığı eserleri yasaklanmıştır.Bu durum Bulgakov üretkenliğine ayrıca hayatsal faliyetlerini geçirmesini zorlaştırmıştır.Yaşanan bunca olaydan sonra Sovyetlerin lideri Stalin’e mektup yazarak Sürgüne gönderilme talebinde bulunmuştur.Ama bu talep reddedilmiştir ve bunun yerine Devlet tiyatrosunda görev verilmiştir.Yazarın asıl mesleği hekimliktir ama bu görevini edebiyat için bırakmıştır.

Zenginler Gettosu

Vozdvyzhenka’da, Kiev merkeze 15 dk yürüme mesafesinde olan bu lüks yapılar, 2008 yılında gerçekleşen global kriz ile tam hayal kırıklığı bir inşaat projesi olmaktan öteye gidemedi.Tamamlanan toplam 250 daireden sadece 50 tanesinde ikamet edilmektedir. Şu an semt hayalet zengin gettosu benzetmesini tam olarak ifade etmektedir. “Zengin Gettosu”, düğün fotoğrafı ve klip çekimleri ayrıca şehir turu atan atanlar için iyi ambiyans oluşturmaktan başka niteliğe sahip değildir.

Milletlerin Dostluğu Kemeri

1982 yılında açılan anıt Sovyetlerin 60.yılını ve Kiev 1500 yılını kutlamak için açılmıştır.2017 yılında Eurovision Şarkı yarışması için kemer gökkuşağının renklerine boyanarak “Çeşitliliğin Kemeri” ismi almıştır.Bu gelişme Rusya tarafından sert bir tepki almıştır.Kemer titanyumdan yapılmıştır.

 

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →