Nanomotor

   Nano teknolojik ürünler her alanda sunduğu kullanım kolaylığı ve güvenilirliğinden dolayı popüler hale gelmeye başladı. Nanoteknoloji ; gıda , giyim , elektronik , kimya ve sağlık gibi alanlarda kullanılarak uzun ömürlü ve yüksek kaliteye sahip ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlıyor. Amerikan Texas Üniversitesi tarafından yapılan duyuruya göre nanoteknoloji ürünleri arasına yerini alan nanomotor yüksek hızda dönme ve uzun süreler çalışabilme kapasitesine sahip.

 

nano motor
nano motor

   Nano motor sağlık sektöründe kullanılmak için geliştirildi. Bu nano motor insan vücudundaki kılcal damarlar içerisinde gezinerek kanserli hücre tespiti yapan veya insülin salgılayabilen nano robotları mümkün kılan bir gelişme olarak belirtildi.

 

   Toz zerresinden dahi küçük olan bu motor klasik elektromekanik cihazlar gibi elektrik enerjisini harekete dönüştürebiliyor ve çeşitli biyokimyasal maddeleri karıştırabilme yeteneğine sahip. Hücre içi ilaç iletimini sağlamayı hedefleyen ekip yapılan çalışmalar sonucunda nano motorun ne kadar çok hızlı dönerse iletiminde o kadar hızlı olduğunu tespit etti.

 

    1 nanometreden daha küçük boyuta sahip bu ürün bir insan hücresine sığabiliyor ve dakikada 18.000 devir dönebilmekte. Bu boyutuna rağmen bu hıza ulaşması çok dikkat çekmekte çünkü neredeyse bir jet motorunun dönüş hızına sahip.Bu özellikleriyle dünyanın en küçük ve en hızlı motoru olarak biliniyor.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →