OPERA Deneyi

 

OPERA ( Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus)  beşinci tau nötrinoyu yakaladı. OPERA deneyinin tau nötrino görme çalışması buluş aşamasına ulaştı.

 

opera
OPERA Deneyi

 

Bugün İtalya’daki OPERA Deneyi nötrino davranışları ile ilgili bir buluşu açıkladı.
Nötrino adı verilen hafif, nadiren etkileşen parçacıklar çeşni (flavor) diye adlandırılan 3 çeşit halinde ortaya çıkarlar : elektron, muon ve tau. Bir elektron nötrino bir detektör ile çarpıştığında, bir tane elektron üretir; bir tane muon nötrino bir muon üretir; ve bir tau nötrino bir tau üretir.

 

1998 yılında , Japonya’daki Super-Kamiokande Deneyi, nötrinoların herhangi bir tek çeşni(flavor) şeklinde kalmadığını, aksine onların sanıldığının ya da çeşniler arasında ileri geri değiştiğinin ilk somut kanıtını buldu.
Super –Kamiokande Deneyi kozmik ışınlardan gelen muon nötrinolarını araştırdı ve onlardan bekledikleri kadar sayıda yakalamadıklarını buldu; bazı muon nötrinolar ortadan kaybolmuş gibi göründüler.

 

Araştırmacılar onların Super-Kamiokande Deneyinin göremediği bir çeşide dönüştüğünü düşünüyorlar. Böylece, bilim adamları bunu görebilecek bir deney inşa ettiler. Gran Sasso’daki İtalyan Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsün’deki OPERA Detektörü salınan bir tau nötrinosu yakalayabilen ilk detektördü.

 

OPERA detektörü 2006 ile 2012 arasında, Fransa ve İsviçre sınırındaki CERN’den 450 mil uzakta, bir muon nötrinolar demetini araştırdı. Neredeyse ışık hızında seyahat eden nötrinolar, merkez nokta ve detektör arasında çeşni(flavor ) değiştirmek için tam olarak yeterli zamana sahiplerdi.

 

Nötrionolar herhangi başka bir parçacığa çarpmadan gezegenin tamamının içerisinden geçebilirler; fakat eğer onlardan yeterli sayıyı geniş ve hassas bir detektör içerisine gönderirseniz, günde onlardan küçük sayıda yakalayabilirsiniz.

 

OPERA Deneyi, 2010’da muon nötrino demetinden gelen ilk tau nötrino adayını bulduğunu duyurdu.2012, 2013 ve 2014’yıllarında sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncüyü duyurdu.

 

Şimdi OPERA deneyi, sonucu keşif seviyesine getirerek beşinci tau nötrinoyu duyurdu. Datalarında beşinci tau nötrinoyu şansla bulma ihtimali bir milyonda birden daha az.

 

Bugün yayınlanan basın açıklamasında, Napoli’deki INFN kurumunun sözcüsü “ beşinci tau nötrinoyu detekte etmek inanılmaz derecede önemli , tau nötrinolarin muon nötrino demeti içerisinde görünmeleri buluşunu kesinlikle rapor edebiliriz” dedi. Bilim adamları ekstra tau nötrinolarin araştırılması için dataların analizine devam edecekler.

 

Kathryn Jepsen
Çeviri: Kaptan Fizik
Kaynak : symmetrymagazine.org/article/june-2015/opera-catches-fifth-tau-neutrino

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal