Orange Pi Plus 2E İncelemesi

Orange Pi Plus 2E Nedir ?

Orange Pi Plus 2E, Çinli Shenzhen Xunlong firmasının Orange Pi adıyla piyasaya çıkardığı elektronik bilgisayar kartlarının en son versiyonudur. Kart açık kaynaklı olup, Android 4.4, Lubuntu, Debian ve Raspbian işletim sistemlerini çalıştırabilmektedir. AllWinner H3 dört çekirdekli 1.3 GHz işlemci, 2 GB DDR3 SDRAM, 16 GB eMMC dahili hafıza, 1 Gigabit ethernet bağlantısı ve 35$ fiyatı ile diğer benzer kartlara göre fiyat performans oranı oldukça yüksek bir cihaz.

Kart bir bilgisayar gibi kullanılabildiğinin yanında bir internet serverı, oyun konsolu, müzik ve video oynatım aracı, parelel processing yoluyla bir süper bilgisayar veya gpio sayesinde kontrol kartı görevi görebilmekte.

Orange Pi Plus 2E kartının görünümü ve donanımlarının konumu aşağıdaki gibidir.

 

Orange Pi Plus 2E

 

Orange Pi Plus 2E  Teknik Özellikleri

 

İşlemci Dört çekirdekli Cortex-A7 tasarımında H3 (H.265/HEVC 4K) 1.3 GHZ
Ekran kartı Mali400MP2 @600 MHZ (OpenGL ES 2.0 Desteği)
Ram (Bellek) 2 GB DDR3 (Ekran kartı ile paylaşımlı)
Harddisk (Dahili Depolama) 16 GB EMMC Flash dahili hafıza. Micro SD hafıza kartı ile 64 GB kadar destek.
Ağ Kartı (ethernet) 10/100/1000 Mbps RJ45
Kablosuz Ağ Kartı Realtek Wifi Modülü 802.11 b/g/n (u.Fl anten kablosu )
Dahili Sensörler Infrared Alıcı Sensörü (IR Receiver)
Görüntü Çıkışları -HDCP / HDMI CEC / HDMI 30
Ses Giriş/Çıkışları Dahili mikrofon ve 3.5mm Jack (Ses aktarımı HDMI üzerinden yapılabilir.)
Kamera Bağlantısı -Full HD 30 FPS Video Kaydı / 8 Bit YUV422 CMOS Sensör / CCIR656 Protokolü
Güç kaynağı 5v 3A adaptör ile güç alır. USB girişleri üzerinden güç sağlanmaz.
USB Girişleri 3 x Usb 2.0 ve 1x micro USB OTG
Geliştirici Bağlantıları (GPIO) 40 pin (Raspberry Pi  ile benzer yapıda) ve Seri konsol ile 3 pin UART
Bildirim Işıkları (Led) Güç bağlantı ve durum bildirimleri.
Butonlar Güç , Kutarma ve UBOOT butonları.
Desteklenen İşletim Sistemleri Android, Linux Dağıtımları ve Raspberry PI OS
Ürün Boyutları ve Ağırlığı 108mm x 67mm – 83gr

Orange Pi Plus 2E Kurulumu ve Gerekli Cihazlar

 

Cihazımızı çalıştırmamız için gerekli donanımlar; hdmi kablo, ekran, 5V/3A güç adaptörü, klavye , fare ve mikro SD kart. Gerekli yazılım yüklemelerinden sonra cihazımız çalışmaya hazır.

kurulum

Orange Pi Plus 2E Kurulumu

 

Kartın üzerinde bulunan emmc hafızasında Andorid 4.4 yüklü bulunmaktadır ve yaklaşık 5 saniyede açılıp kullanıma hazır hale gelmektedir. Kullanıcı isterse  Lubuntu, Debian ve Raspbian  gibi diğer işletim sistemlerini yükleyebilmektedir. Kartın internet sitesinden indirilen uygun  işletim sisteminin  .img dosyası  bir mikro SD hafıza kartına yazılarak bootable olarak kullanılabilir. Örnek olarak, Lubuntu  işletim sisteminin bir Windows bilgisayar kullanılarak hafıza kartına yüklenmesi şu şekildedir;

  1. Öncelikle mikro SD kartımızı bilgisayarımıza kart okuyucu kullanarak takalım. Hafıza kartının boyutu 4GB’dan büyük olmalıdır.

  2. SD kartımızı formatlamamız gereklemektedir bunun için şu adresden SD Formatter programını indirip kurmalıyız   ( https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/eula_windows ).

  3. Programı kurduktan sonra açarak hafıza kartımızın bulunduğu sürücü yolunu seçerek aşağıda görüldüğü gibi format type: Quick, format size adjustment: On olacak şekilde seçmeliyiz.sd-kart-format

  4. Formatladığımız karta işletim sistemini yazabilmemiz için Win32 Disk Imager programını kullanmamız gerekmektedir ( http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/files/Archive ).

  5. İndirdiğimiz programı kurduktan sonra açıyoruz. Burada kurmak istediğimiz işletim sistemini seçmeliyiz. Lubuntu işletim sistemini indirmeliyiz  ( https://drive.google.com/open?id=0B0CNvvQtQsZgTGpKdWNHcGtKR0U ).sd-karta-yazma

  6. İndirilen işletim dosyasının konumu seçtikten sonra Write diyerek dosyamızı karta yazıyoruz.

Karta yazılım işlemi bittikten sonra kartı bilgisayardan çıkarıp Orange Pi’nin hafıza kartı kısmına takıyoruz ve cihazımızı güç kaynağını takarak açıyoruz. Açılış ekranında kullanıcı adı kısmına root veya orangepi şifreye de orangepi yazarak giriş yapıyoruz. Lubuntu kurulu cihazın ekran görüntüsü şu şekildedir;

lubuntu-masaustu

SD kart takmadan cihazımızı açtığımızda içerisinde bulunan Android 4.4 çalışacaktır ve ekran görüntüsü de şu şekildedir;

android-masaustu

Lubuntu için kullanıcı adı ve şifre users and groups kullanılarak değiştirilebilir. Lubuntu softwavre center kullanılarak program yüklenebilir. Komut satırı ile işlem yapmak için LXterminal kullanılabilir.

 

İşletim sisteminin img dosyası 4 gb olduğu için hafıza kartını sadece 4 gb olarak tanımaktadır. Bu sorun da şu şekilde giderilir, root kullanıcı adı ile giriş yaptıktan sonra LXterminal üzerinden sudo fs_resize komutu çalıştıralak hafıza kartının mevcut kapasitesinin tamamı kullanılabilir hale getirilir.

 

İçerisinde yüklü olan ve bu kartı yavaşlabiletecek olan yüksek boyutlu uygulamalar kaldırılabilir. Task manager ile mevcut  RAM ve CPU durumu kontrol edilebilir. Kartın açılışta 0.25A-0.5A civarında akım çektiği yaptığımız ölçümde gördük. CPU, RAM ve diğer donanımların durumuna bağlı olarak 2A-3A çekebilmektedir. Software updater aracılıyla gelen güncellemeler ethernet veya wifi aracılıyla karta yüklenebilmektedir. Mevcut programların güncellenmesi herhangi bir sorun oluşturmazken sürüm yükseltmeleri kart için stabil olmadığından sorun çıkarmaktadır.

 

Üzerinde bulunan Android 4.4 1080p 60 hz desteklemektedir. Lubuntu ise 720p olarak çıkış vermektedir. Üzerinde dahili mikrofon ile ses kaydı yapılabilir veya sesli komutlar için programlanabilir. Kamera girişi sayesinde Orange Pi için üretilen 2MP’lik bir kamera bağlanarak video çekimi yapılabilir. Infrared alıcı sensörü ile TV kumandaları ile kontrol edilebilir.

Orange Pi Plus 2E GPIO Kullanımı

Kartın gpio uçlarının tanımları aşağıdaki gibidir. Gpio uçlarını aktif etmek için bazı kütüphane ve komutlara ihtiyaç duyulmaktadır.

gpio-orange-pi

 

 Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Kaynak:
orangepi.org  
orangepi.com.tr

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Müthiş 
  • Normal 
  • Gereksiz 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →