Ozon Tabakasındaki Delik Küçülüyor

Ozon Tabakasındaki Delik Küçülüyor

 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar Antartika’nın üstündeki ozon tabakasındaki deliğin 4 milyon kilometre kare küçüldüğü tespit etti. Bu dünya çapındaki CFC boykotlarıyla başarılı sonuç elde edildiğini göstermektedir. 

ozon

Bilim adamları Eylül’de ozon tabakasındaki deliğin 4 milyon kilometre kare küçüldüğünü tespit etti. Dünyada yapılan zararı azaltma çabaları geleceği parlak sonuçlar göstermektedir. 2015 Yılında delik genişliği volkanik patlamalar yüzünden rekor seviyeye ulaşmıştı. Yaklaşık 20 milyon kilometre kare olan delik, 15.5 milyon kilometre kareye kadar düştü.

Ekibin yaptığı ölçümler sonucu ozon tabakasına zarar veren kuru temizleme yöntemlerinden, buzdolaplarında soğutma işleminde kullanılan ve deodorantlar yüzünden ortaya çıkan klorofluorokarbon (CFCs) miktarında önemli oranda bir azalış olduğu ortaya çıktı. Ozon tabakasındaki delik gerekli programlar uygulandığında, tahmini olarak 2050 yılında kapanabilir.


Kaynak : 
www.sciencealert.com/the-ozone-hole-is-finally-closing-up  
http://science.sciencemag.org/content/early/2016/06/29/science.aae0061

 


Çeviren: Elektrik Elektronik Müh. İsmail KIYICI

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →