Perseid Meteor Yağmuru

 

     Her sene Temmuz ve Ağustos aylarında gözlemlenen Perseid meteor yağmurunun en yoğun olduğu esnada saatte ortalama 100 kadar meteor atmosfere çarparak görsel bir şölen oluşturur. Bu meteor yağmuru en yoğun 12-13 Ağustos geceleri gözlemlenecek.

 

Perseids-NASA
Perseid Meteor Yağmuru – NASA

 

Halk arasında “yıldız kayması” olarak bilinen bu olay, aslında göktaşlarının yaklaşık saatte 200.000 km hızla atmosferimize girerek sürtünme sonucu yanmasıyla çıplak gözle görülebilir hale gelmesidir.

 

Perseid, Dünyanın Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntısından geçtiği sırada oluşuyor. Perseid adının verilmesinin nedeni Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlenmesidir.

 

Gelecek meteor yağmurları; Perseid’den sonra 20-21 Ekim’de Orionid saatte 20, 17-18 Kasım’da Leonid saatte 15 ve 13-14 Aralık tarihlerinde Geminid saatte 120 adet görülebilecek şekilde meteor yağmuru yaşanacak.

 

Not : Bu gözlemi yapmak için özel bir izleme aracına gerek yoktur. Çıplak gözle izleyebilirsiniz.

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Müthiş 
İsmail KIYICI

About İsmail KIYICI

Elektrik-Elektronik yüksek mühendisi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde doktora eğitimine devam etmekte. Komhedos.com kurucu ortağı ve yazarı. İlgi alanları nesnelerin interneti (IoT), endüstri 4.0, tahmin ve karar sistemleri, yapay zeka, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji. Eski bir IEEE gönüllüsü.   İsmail'in yazılarını okumak için tıklayınız 

View all posts by İsmail KIYICI →