PETROL VE DOĞALGAZIN SONU MU GELİYOR?

      Günümüzde Dünya’nın bir numaralı ihtiyaçlarından birisi enerji kaynakları.Isınma da,kullandığımız araçlarda ya da elektronik aletler gibi hayatımızın her evresinde enerji kaynaklarına ihtiyaç duyuyoruz.Peki bu kaynakların majör ikilisi durumunda olan petrol ve doğal gaz sonsuz bir kaynak mıdır? Bu kaynakların yenilenebilir kaynaklar olmadığını biliyoruz.Bu yüzden büyük devletler enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif yollar bulmaya başladı bile.Bu alternatif kaynaklardan potansiyeli yüksek olan bir tanesini kaya gazını tanıyalım.

 

      Kaya Gazı Nedir?

      Son yıllarda petrol ve doğalgazın alternatifi olarak adından sıkça söz ettirmeye başlayan kaya gazı 4-5 bin metre derinlikteki kaya katmanlarının arasına sıkışmış gaz anlamına geliyor. Gazın açığa çıkması için istenilen derinliğe inildikten sonra kaya katmanları içinde yatay kırılmaların yapılarak yüzeye katkı maddeli basınçlı suyun enjekte edilmesi gerek.  Kaya gazı sondajı, klasik petrol ve doğalgaz aramaya göre daha kolay ancak yüzde 50 oranında daha maliyetli bir iş. Bir kuyunun toplam maliyeti 500 bin doları bulabiliyor.

 

 infob

 

 

    Kaya Gazı Rezervi Ne Kadardır?

     Tabloda da görüldüğü gibi Çin kaya gazı rezervinde başı çekiyor.Ancak Çin’deki rezervlerin ülkenin kurak batısında olması ve kaya gazını çıkarmak için suya duyulan ihtiyaç bir sorun olarak görülüyor.Şu an üretim anlamında açık ara farkla birinci ülke ise ABD. Ülkemizin yıllık doğal gaz kullanımının 38 milyar metreküp olduğu düşünüldüğünde, ABD’nde 51 milyar metrekebün üzerine çıkan kaya gazı üretiminin önemi ortaya çıkmaktadır.

    Türkiye kaya gazı konusunda umutlu

     Türkiye’nin rezervi 13 trilyon, üretilebilir miktarı ise 1.8 trilyon metreküp (63.5 trilyon kubik fit) düzeyinde olduğunu belirtiliyor.Bu 40 yıllık ihtiyacı karşılayabilecek bir büyüklük olarak tanımlanıyor.

     Elimizde böyle bir potansiyel varken bu yeni teknoloji desteklenip ve bu yönde yatırımlar yapılması bizi enerji konusunda rahatlatabilir.Ayrıca ileri vadede fiyatların düşmesini de sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Müthiş 
  • Faydalı 
  • Gereksiz 
  • Normal