Pic ile AC voltmetre yapımı

Önceki yazımda sizlere Dc voltmetre yapımını anlatmıştım.Bu yazımda Entes Elektronik stajımda üzerinde çalıştığım bir projeden bahsedeceğim;Pic ile Ac voltmere yapımı.

Dc voltmetre yaparken pic’in analog girişine,gerilim bölücü devresiyle genliğini azalttığımız gerilim değeri verdik.Ac gerilimi ölçerken 220 volt veya 310 volt farketmez gerilim değerini gerilim bölücüyle küçülteceğiz.Bu değeri ötelememiz lazım çünkü sinüs işarette gerilim değeri negatife düşmektedir.Dc kaynakla bu ac işareti öteledikten sonra gerilim genliği 0-5 volt arasında kalacaktır.Böylelikle bu gerilim değerini artık pic’imizin analog ucuna verebiliriz.Aşağıdaki resimlerde bu gerilim bölücü ve öteleyici devremizi görebilirsiniz.Giriş ve çıkış grafiklerinide inceleyebilirsiniz.Bu devre LT-Spice ‘ da çizilmiştir ve aynı grafikleri bu programdan elde ettim.Uygulamada direnç değerlerindeki %5’lik oynamaya dikkat edelim.Buradaki değerlerdeki oynamaları yazılımla halledeceğiz.

Gerilim bölücü devremiz

Gerilim bölücü devremiz

gerilim bölücü girişi

220 volt 50Hz ac gerilim

Pic'in analog ucuna verilen işaret

Pic’in analog ucuna verilen işaret

AC gerilimin tepe değerini ölçerken kullanılan yöntem True-Rms‘dir.True Rms yöntemini uygulamamız için sinüsümüzden belli aralıklarla değerler almamız lazımdır.Bu sinüs işaretten örneklemeyi Pic’de kesme işlemiyle yapacağız.

Sinüs işarette örnekleme yapmak

Sinüs işarette örnekleme yapmak

Yukarıda yaptığımız örneklemede misal x1=20v ,x2=40,…,x41=0v yaklaşık 40 kesme ile örnekleme yaptık.Burdaki n=41’dir.Bu değerlerin karesinin toplamının  n’e bölümünün kare kökü bize gerilim Rms değerini verecektir.

True Rms formülü

True Rms formülü

Pic’in analog ucundan ölçtüğümüz değere direk True-Rms uygulamayın önce bu değerden dc ötelemenin değerini çıkaracağız.Bizim bu dc değerimiz 2.5 volttu.Sonra bu değeri gerilim bölücünün bölme değeriyle çarpacağız ve o anki gerilim değerini elde edeceğiz.

Pic ile 220 volt ölçüm-isis

Pic ile 220 volt ölçüm-isis

 Malzeme Listesi

 • 2×16 Lcd display
 • Pic 16f877a
 • 470k direnç
 • 2x10k direnç
 • 2x1k direnç
 • 22 pf kondansatör
 • 4Mhz kristal osilatör
 • Gerilim ötelemesi için 7805 çıkışından alınmış 5 volt gereklidir.

Gerilim Bölücümüz giriş 400 volt ac değerini 0-5 volt arasına sığdırabilecek şekildedir.Fazlası Pic’imizi portunu yakar.

Pic ile AC voltmetre Mikroc Kodu

pic ile ac voltmetre devresi

Ac voltmetre devresi

   dikkat yüksek voltaj

Pickit 3 bilgisayarınıza takılıyken Gerilim Bölücünün girişine eğer şebeke gerilimini faz- nötrün yerini  dikkat etmeden bağlarsanız eğer şebekenizde kaçak akım rölesi bulunmazsa veya bağlı olan priz izalosyon trafosuna bağlı değilse bilgisayarınız zarar görür.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
 • Müthiş 
 • Faydalı 
 • Normal 
 • Gereksiz 
The following two tabs change content below.
Sidar ATABEY

Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.