Pickit 3 kullanımı

Pic için hazırladığınız Hex dosyasının pic’e nasıl atıldığını mı merak ediyorsunuz bu yazı tam size göre.Bu yazımda Mikrochip firmasının pic programlayıcısının kullanılışını anlatacağım.Pickit 3 programlayıcısıyla pic’i bulunduğu devre üzerinde programlayabilirsiniz.Böylelikle pic’i devre üzerinden tak çıkar olayından kurtulup pinlerin kırılmasını önlersiniz ayrıca vakit kaybını önlemiş olursunuz.Yeni nesil picleri rahatlıkla programlayabilmektedir.’Programmer to go’ özelliği ile bilgisayarınız olmadan hafızasına önceden atılan hex’i  pic’e atabilirsiniz.

pickit3

Pickit 3 için gerekli olan program PICkit 3 Programmer’dır.

Pickit 3’ü bilgisayarınıza taktığınızda programda ‘PICkit 3 connected ID’ yazısını göreceksiniz.

pickit3pro

Pickit 3’ü pic’e bağlamak için Datasheet’den kullanacağınız pic modelinin hangi bacağını ne işe yaradığını öğrenmeliyiz.Örnek olarak 18f4550 kullanılmıştır.

picdata

Pickit 3 ile pic’i programlamak için pickit 3’ün 6 bacağının pic’in hangi bacaklarına bağlanacağını bilmemiz lazım aşağıdaki tabloda bunlar gösterilmektedirpicdata1picdata2

 

Programın üst menüsünden ‘Device Family’ seçeriz.Hangi pic ailesini kulanıyorsanız onu seçin .Ben oradan 18F’i seçtim.Aşağıda resimde görüldüğü gibi ‘PIC18F device found’ yazısını görürüz.

picbul

importSağ altaki bu butona basarız veMikroC ‘de hazırladığımız Hex dosyasını seçeriz.Ben derleyici olarak MikroC kullanıyorum.Önceden hangi derleyiciyi kullandığınızın bir önemi yok.Artık her yazılımızı derlediğimizde o hex dosyası güncellendiği gibi otomatik olarak hex dosyası pic’ atılır.

picsuc

Ve sonuç.Pic’i başarıyla programladık.

Sidar ATABEY

 

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Faydalı 
  • Normal 
  • Müthiş 

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →

3 Comments on “Pickit 3 kullanımı”

  1. Geri bildirim: Pic İle Led Yakmak |
  2. Geri bildirim: Çizgi izleyen robot

Comments are closed.