Poka-Yoke Nedir?

Poka-Yoke ,1960 yıllında Toyota’da  endüstri mühendisi olarak çalışan Shiegeo Shingo tarafından geliştirilmiş teknik yöntemdir. 1961 yılında Shingo, Yamada Elektrik fabrikasına ziyaret etmeye gitmiştir.Bu fabrika da montaj da çalışan operatör 2 yayla desteklen push button yapmaktadır. Bazı durumlar da  operatör switch’e yayları takmayı unutmaktaydı. Böylelikle müşteriye kadar varan kalite problemi ortaya çıkmataydı.Shingo Poka-Yoke adını verdiği yöntem de operatör yayların olduğu kutunun önüne montaj yapılacak 2 yayı içeren çanak koyar. Montaj operatörü yayı çanaktan alıp push buttona takar. Eğer yayı unutursa çanakta yayı unuttuğunu görür. Böylelikle geliştirilen yeni prosedürle problem ortadan kalkmış oldu.

Shiegeo Shingo

Bu yöntemle birlikte her hangi üretim sisteminde üretimin başlangıç aşamasında olayın gerçekleştiği yerde kalite problemlerine sebep olacak sorunları baştan önlebilmektedir. Poka-Yoke, Japonca’da anlam olarak hata engelleme anlamına gelmektedir. Başlangıç da bu yöntemin ismi ahmaktan koruma anlamına gelen “Baka-Yoke” olarak ifade edilmekteydi.

Daha sonra bu ifade onur kırıcı olduğundan dolayı “Poka-Yoke” olarak değiştirilmiştir. Günümüzde Poka-Yoke sadece üretim de değil ayrıca kullanıcının ürünü kullanırken ortaya çıkacak sorunları engellemek amaçlı da kullanılmaktadır.

Priz de Poka Yoke’nin uygulanması
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsun ?
  • Gereksiz 
  • Normal 
  • Faydalı 
  • Müthiş 
Sidar ATABEY

About Sidar ATABEY

Elektrik-Elektronik Mühendisi. Makine Mühendisliğinde yan dal programını tamamladı. 1 sene boyunca Erasmus Programı kapsamında Polonya Silesian University of Technology'de eğitim gördü.

View all posts by Sidar ATABEY →